Dziura w płocie? Siatka ogrodzeniowa

Piękne wiejskie płoty z wikliny wzmocnione leszczynowymi tyczkami można spotkać w skansenach lub niektórych gospodarstwach agroturystycznych. Te kilka metrów bieżących wiklinowego płotu i tak należy przyjąć z uznaniem kunsztu i wytrwałości. Drewniane płoty sztachetowe też już nie są w modzie, bo drewno sosnowe wymaga impregnacji i cyklicznej odnowy coraz to droższymi środkami do ich konserwacji. Topole na wsiach są już raczej na wymarciu, bo nikt już stodół ani płotów z tego drewna nie stawia. Żyjemy w epoce ogrodzeń z betonu i stali. Króluje stal w postaci profili, ceowników, kątowników, płaskowników, prętów i drutów. Poza tym mury, prefabrykaty i… gabiony. Czy to jest ładne? Coraz częściej jednak do ogradzania działek stosuje się zwykły drut w postaci siatki plecionej. Tym razem w roli głównej będzie siatka ogrodzeniowa. O stalowym, ocynkowanym lub powlekanym drucie będzie.

płot z drewna

REKLAMA

Sztachety już nie w modzie?

Każdy typ ogrodzenia ma swoje liczne zalety. Nie ma typu ogrodzenia pozbawionego jednak jakichkolwiek wad. Z jakich materiałów, w jakiej technologii i w jakim stylu ogrodzenie wykonamy zależy tylko od naszych upodobań. Najczęściej ostateczne decyzje wynikają z zasobności portfela lub – co zdecydowanie lepiej nie tylko brzmi – rozsądku. Do budowy zdecydowanej większości ogrodzeń wykorzystujemy kilka technologii jednocześnie. Z materiałami jest podobnie. Nawet jeśli ogrodzenie wykonamy w technologii murowanej, to i tak pewne elementy będą wykonane z drewna lub/i stali, a więc do ich montażu wykorzystamy systemy mocowań z użyciem śrub, nitów, zgrzewów lub spawów.

Szukając jakichś istotnych rozróżnień skupiłbym się na podziale ogrodzeń ze względu na czas oraz na koszt ich wykonania. Żeby nie roztrząsać tematu zbyt mocno wystarczy zauważyć, że najczęściej całkowity koszt ogrodzenia tego samego obszaru zależy od czasu jego wykonania. Wykonać ogrodzenie można szybko, jeśli dostawa materiałów nie wymaga jakichś logistycznych ceregieli, zaś podstawowa trudność jego wykonania sprowadza się do uprzedniego trwałego osadzenia słupków w gruncie, w równej odległości, na tym samym poziomie, etc. Rozpostarcie, przytwierdzenie oraz naprężenie elementu grodzącego tu zwykle nie przysparza wielu kłopotów nawet laikom. Biorąc pod uwagę to wszystko typem ogrodzenia, który zdecydowanie wygrywa jest siatka ogrodzeniowa.

siatka ogrodzeniowa

Siatka tkana z drutu

W tym przypadku przysłowiowa dziura w płocie jest… murowana. Siatka ma oczka. Nie da się nie dostrzec, że to także dowód na to, że większość ogrodzeń wykonywana jest w kilku technologiach. 😀 Tyle żartem. O ogrodzeniach już pisałem. Na wsi pod lasem wygrało ogrodzenie z drewna typu ranczo. Na ogrodzenie z siatki nie zdecydowałem się z kilku powodów, ale między innymi też i  dlatego, że koniecznie chciałem ogrodzenie postawić sam. Oczywiście fakt, że lubię drewno był decydujący, jakkolwiek przeciwko drewnu przemawiało kilka innych. Wybór należał do inwestora. Ja w tamtym czasie, w tamtych realiach dokonałem takiego właśnie. Jestem zadowolony.

Nie powinienem pisać, że po prostu tak się złożyło, ale ponieważ na to przyjdzie jeszcze pora, jednak napiszę, że się właśnie tak jakoś złożyło, że jestem na etapie wykonywania kolejnego ogrodzenia w zupełnie innym miejscu. 🙂 Tak, tak… Nadszedł czas na zmiany. Tym razem do lasu mam nieco dalej i sąsiadów nieco więcej. Na domiar ogrodzenie w znacznej większości już istnieje i jest ze stali. Czy to źle? Hm. W tej chwili w tych kategoriach tego nie rozważam. Ogrodzenie jest. Będzie budowa, więc dobrze, że już jest. Muszę zlecić wykonanie ogrodzenia jednego boku działki o długości 33 metrów. Nie jest to dużo, ale z powodów bezpieczeństwa ogrodzić trzeba szybko. Decyzja już zapadła i wszystko wskazuje, że w tym przypadku wygra siatka ogrodzeniowa. Przyglądam się produktom oferowanym w sklepie na stronie www.metale-online.pl i prawdopodobnie zdecyduję się na klasyczną siatkę plecioną.

siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa pleciona

Z dzieciństwa pamiętam, jak na podwórku dwóch panów ubranych na szaro, całymi godzinami gięło ręcznie drut w charakterystyczny zygzak. Oczywiście nie robili tego w dłoniach, lecz z użyciem zginarki. Równe zygzakowate odcinki potem umiejętnie splatali. Tak powstawała odpowiedniej szerokości i długości siatka. Dwoma prętami siatka była naprężana i mocowana do ramy. Rama przęsła wykonana była ze stalowych kątowników, które dodatkowo usztywniano dwoma płaskownikami wspawanymi po przekątnej na tzw. kopertę. To były bardzo solidne konstrukcje.

Mimo upływu wielu dekad siatka ogrodzeniowa pleciona jest nadal w ten sam sposób, tyle że teraz zajmuje się tym automat. Ten typ ogrodzenia nadal ma szerokie zastosowanie. Siatka pleciona wykorzystywana jest do budowy wybiegów dla zwierząt i wolier dla ptaków. Ogradza się nią między innymi obiekty militarne, sportowe, składy materiałów oraz oczywiście tereny inwestycyjne, w tym także prywatne działki budowlane. Siatka ogrodzeniowa ma wielu zwolenników, którzy bardzo chętnie ogradzają nią nie tylko ogródki działkowe, ale także ogrody przydomowe, uznając jej walory, czyli doskonalą przewiewność oraz znakomitą przepustowość światła.

siatka pleciona

Siatka ogrodzeniowa zgrzewana

Innym wariantem siatki ogrodzeniowej jest siatka zgrzewana. W tym przypadku drut nie jest luźno spleciony, lecz trwale zgrzewany na każdym skrzyżowaniu. Jej zastosowanie w niczym nie odbiega od zastosowania siatki plecionej. Siatka zgrzewana znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na dostępie światła oraz przewiewności. W zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest drut oraz jego grubości, wykorzystuje się ją szeroko np. w budownictwie między innymi do budowy rozmaitych osłon, boksów, a także do zbrojenia betonu. Wszystkich zastosowań wyliczyć nie sposób.

Siatka ogrodzeniowa nigdy nie zostanie wyparta z rynku, albowiem jest najprostszym z trwałych sposobów zabezpieczenia bądź odseparowania określonego terenu lub obiektu. Jak każdy materiał czy produkt, także i siatka ogrodzeniowa dostępna jest w rozmaitej jakości. Pamiętajmy jednak, że o trwałości ogrodzenia decyduje także jego wykonanie oraz dobór do realiów. Ogrodzenie i przygotowanie terenu pod budowę domu jednorodzinnego okazuje się być tematem na czasie. Możecie być pewni, że kolejne wpisy również będą na ten temat właśnie.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 2 =