Dom modułowy – bez pozwolenia i wysiłku?

Różnorodność dostępnych technologii budowy domów jednorodzinnych sprawia, że każdy noszący się z zamiarem podjęcia tej życiowej inwestycji, powinien zapoznać się przynajmniej z kilkoma najpopularniejszymi. Domy budowane w technologii tradycyjnej, czyli tej z wykorzystaniem niezliczonej ilości małych elementów zespolonych zaprawą murarską lub klejem, nadal cieszą się niesłabnącą popularnością, albowiem większość z nas ma zaufanie tylko do takich rozwiązań. Mamy zaufanie do tradycyjnej cegły, bloczków z betonu czy nowoczesnych bloczków z gazobetonu. Lubimy drewno oraz metal. Ufamy materiałom i technologiom znanym od pokoleń. Jednak te najnowsze technologie wcale nie są nowe. Co wiecie o domach modułowych? Czy dom modułowy jest pomysłem zupełnie nowatorskim? Jakie ma zalety? Czy można postawić dom modułowy bez pozwolenia?

Domy modułowe – stare w nowym wydaniu?

Coraz bardziej popularne domy modułowe to kolejna nazwa dla domów wykonywanych w technologii prefabrykowanej. Domy prefabrykowane to z kolei domy wykonywane w konstrukcji szkieletowej. We wszystkich tych rozwiązaniach głównym materiałem konstrukcyjnym jest drewno lub/i metal. Ściany domów prefabrykowanych wykonuje się z płyt z materiałów drewnopochodnych, które ociepla i wygłusza się wełną mineralną lub/i styropianem. Stosowane są tu folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne, zaś wnętrza pomieszczeń wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub innymi materiałami z wyboru. Prefabrykacja domu polega na przygotowaniu wielkogabarytowych elementów w hali produkcyjnej, przewiezieniu na plac budowy i zmontowaniu z nich budynku.

dom modułowy

REKLAMA

Domy modułowe to w pełni gotowe małe obiekty, które właściwie w całości powstają poza placem budowy. Niewielkie obiekty zwane modułami powstają zdecydowanie szybciej, co jest ich główną zaletą. W wielu przypadkach dla inwestora tempo budowy ma istotne znaczenie, więc decyduje się na rozwiązania, dzięki którym marzenie o własnym domu może zrealizować szybko. Obiekty montowane z gotowych modułów mogą być wykorzystane nie tylko do celów mieszkalnych, więc tego typu oferta ma dość szerokie zastosowanie.

Sam pomysł budowanie domów z wcześniej przygotowanych elementów lub modułów nie jest niczym nowym. W krajach skandynawskich oraz Ameryce Północnej takie budownictwo wiedzie prym od wielu dekad. Domy kanadyjskie lub skandynawskie to także domy budowane w lekkiej technologii szkieletowej i bardzo często prefabrykowane w całości lub w znacznej części.

Domy modułowe – małe, tanie i komfortowe?

Każde pokolenie ma inne potrzeby i oczekiwania, które odnoszą się także do mieszkań i budownictwa jednorodzinnego. Komfortowy jednorodzinny budynek mieszkalny nie musi być obiektem wielopokojowym o znacznej powierzchni. Gdy zwiedzamy stare domy w skansenach widzimy, że ongiś komnaty w chatach były małe i nie było ich wiele. Małe pomieszczenie ogrzejemy i szybciej, i zdecydowanie taniej. Oczywiście materiały oraz technologie mają również znaczenie, ale energooszczędność domu nie musi wynikać tylko i wyłącznie z parametrów zastosowanych materiałów, warstw izolacji, ociepleń czy rodzaju ogrzewania.

Energooszczędność to także (a niebawem być może przede wszystkim!) rezygnacja z podpiwniczenia, z garażu w bryle domu, z dodatkowych kondygnacji oraz zdecydowane ograniczenie powierzchni domu oraz liczby pomieszczeń do niezbędnego użytkowego minimum. Dojrzewamy do tego po latach metrażowej rozpusty ostatnich dekad dwudziestego wieku. Ceny paliw kopalnych oraz ceny energii elektrycznej tę dojrzałość przyśpieszają. Najnowsze technologie wcale nie są tanie, a ponieważ są najnowsze nikt nie da nam gwarancji, że przetrwają w gąszczu kolejnych innowacyjnych rozwiązań.

domy modułowe to przyszłość

Coraz bardziej popularne domy modułowe wydają się być odpowiedzią konstruktorów na rosnące zapotrzebowanie nie tylko na obiekty energooszczędne, ale także na obiekty szybkie w budowie. Możliwość budowy domu bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę też ma znaczenie. Domy modułowe mogą pełnić rolę pełnoprawnych domów całorocznych, znakomicie nadają się na domy sezonowe (letniskowe) oraz obiekty wielofunkcyjne dla firm. Niewielka kubatura sprawia, że mogą spełniać rolę obiektów mobilnych.

Domy modułowe – przyszłość zaczyna się dziś

Sposoby wykorzystania domów modułowych zależą od potrzeb inwestora. Przykłady takich rozwiązań modułowych można znaleźć na stronie https://markaeko.pl. Nowoczesne budownictwo małopowierzchniowe zyskuje na popularności. Poszukujemy nie tylko prostych i ekonomicznych konstrukcji, ale oczekujemy również uproszczenia procedur oraz większej swobody w prowadzeniu inwestycji budowlanych dla zaspokojenia naszych prywatnych potrzeb. Budowa własnego domu często jest inwestycją na całe życie. Decydując się na ten krok chcemy uniknąć błędów, które popełnili inni. Wielu zdecyduje się na skorzystanie z rozwiązań gotowych.

Poszukując informacji na temat możliwości, jakie dają nam obecnie obowiązujące przepisy, warto sprawdzić, co na ten temat piszą na portalach branżowych eksperci. Domy o powierzchni do 35 m2 można stawiać bez pozwolenia na budowę, ale swoje decyzje inwestycyjne warto przeanalizować pod każdym kątem, pamiętając również dalekosiężnych skutkach naszych wyborów. Garść informacji na temat domów modułowych można znaleźć na portalu budowlanym https://www.budnews.pl/czy-mozna-postawic-dom-modulowy-bez-pozwolenia.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

11 + dwanaście =