Podstawowe narzędzia warsztatowe – co kupić?

Domek gospodarczy, wygospodarowany kącik w garażu lub posiadane pomieszczenie piwniczne warto wyposażyć w liczne narzędzia i elektronarzędzia niezbędne do majsterkowania, samodzielnych napraw niektórych usterek czy remontów. Kilka jest wręcz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania domu. Są też i takie, na których zapotrzebowanie nigdy się nie pojawi, wszelako dobrze jest je mieć na tzw. wszelki wypadek. Wbrew pozorom podstawowe narzędzia do warsztatu majsterkowicza mogą utworzyć całkiem długą listę. Jakie narzędzia w domowym warsztacie znaleźć się powinny? Od czego zacząć zakupy? Które narzędzia należy uznać za te podstawowe i niezbędne? Jak do tego się zabrać?

Narzędzia do warsztatu

Nawet gospodarz małego mieszkania na ósmym piętrze mrówkowca powinien mieć dobrze wyposażoną podręczną skrzynkę narzędziową. Przyda się kilka śrubokrętów, młotek, kombinerki, nóż do cięcia tapet, taśma izolacyjna i klejąca. Ktoś jednak uzna, że jego niezbędnik powinien zawierać szereg innych drobiazgów. W porządku. Narzędzia do warsztatu to indywidualna sprawa. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności, możliwych awarii i potrzeb tymczasowego im zaradzenia. Podałem tylko kilka losowo wybranych, bowiem tych „szpargałów” może – i zwykle jest – znacznie więcej. Wraz z upływem lat pojemnik zapełniamy kolejnymi narzędziami. A gdy mamy odrębne na ten cel pomieszczenie gospodarcze? Prędzej czy później pojawia się wiertarka z udarem, wkrętarka, szlifierka kątowa… Sprzęt się zużywa. Elektronarzędzia zdecydowanie ułatwiają życie. Kupujemy nowy.

Znajdą się tacy, którzy w całym dorosłym życiu nie wezmą do ręki młotka ni wiertarki. Ani takim zazdrościć, ani ich podziwiać. Nikt nie oczekuje, aby każdy mężczyzna był mechanikiem, elektrykiem, hydraulikiem, ślusarzem, stolarzem, murarzem, dekarzem czy cieślą. Oczekuje? Trudno. Świetnie. 🙂 Od fachowych napraw są fachowcy, którzy mają wiedzę, umiejętności, doświadczenie i niezbędny sprzęt. W każdym domu mogą jednak pojawić się sytuacje awaryjne, które będą wymagały natychmiastowej interwencji gospodarza. Jakie to sytuacje? Niby dlaczego ma się coś popsuć, skoro wszystko świeże, nowe, nowoczesne, prosto z salonu? Nie dzisiaj to jutro. Najczęściej w długi weekend. 😉

narzędzia do warsztatu majsterkowicza

REKLAMA

Wszystkie klepki majsterklepki

Odpowiedzialny gospodarz domu zna jego każdy zakamarek, doskonale wie, gdzie co i jak jest podłączone, tym samym wie, gdzie co i jak „wyłączyć” w razie awarii. Cieknie z rury? Co za pech! A pech ma to do siebie, że dopada nas w najmniej spodziewanym momencie. Awarie pojawiają się podczas naszej nieobecności, nocą lub w dni wolne od pracy. Fachowiec? On też ma weekend. Najbardziej irytujące są te, które ujawniają się w chwili, gdy jakaś instalacja, urządzenie lub sprzęt właśnie musi być użyty. Wystarczy zbieg kilku pechowych okoliczności, abyśmy zrozumieli, że warto coś umieć naprawić samemu lub choćby wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć uszkodzenie do czasu nadejścia fachowej pomocy.

W takiej chwili zawsze szukamy skrzynki z narzędziami lub… w myślach inwentaryzujemy garażowy warsztat. A właśnie wczoraj chcieliśmy zrobić tam porządek… Sytuację mogą uratować odpowiednio wcześnie zakupione podstawowe narzędzia warsztatowe. Mogą uratować i zwykle ratują. Wygrywa ten, kto zrobił zakupy zgodnie z potrzebami swojego domu, czyli np. zbiór posiadanych narzędzi dopasował do potrzeb zamontowanych instalacji. Głowę trzeba mieć na karku lub – jak kto woli – posiadać przysłowiowe klepki bez deficytu.

Podstawowe narzędzia do warsztatu majsterkowicza

Moja lista zawiera narzędzia nie tyle podstawowe co naprawdę niezbędne. Proste narzędzia ręczne mogą utworzyć niezłą graciarnię. Jest ich naprawdę dużo i każdy sam powinien ustalić, które powinien mieć pod ręką. Będzie tu mowa zatem o grupach narzędzi. Z elektronarzędziami jest łatwiej. Nie będę wyliczał sytuacji, w których przyjdą nam z pomocą. Pozostawię to Waszej wyobraźni.

Śrubokręty

W skrzynce narzędziowej powinno ich być kilka lub nawet kilkanaście. Małe, średnie i duże. Grube i cienkie. Płaskie i gwiazdkowe. Jeden bardzo krótki z wymienną końcówką roboczą też może się przydać. Rola śrubokręta nie maleje, nawet gdy posiadamy wkrętak akumulatorowy czy akumulatorową wiertarko-wkrętarkę. Proste narzędzia ręczne nigdy nie przestaną być przydatne. Z uwagi na ich ilość i różnorodność warto zbiór utrzymywać w należytym porządku.

Młotki

Ilość i wielkość posiadanych młotków zależy od przewidywanych potrzeb. Do wbijania gwoździ i gwoździków w ścianie zwykle wystarczy mały młotek ślusarski o wadze 200-500g. Stalowe młotki o wadze 2-5 kg przydadzą się do rozbijania twardych materiałów lub wbijania grubych palików np. w ogrodzie.

Oprócz kolekcji młotków stalowych warto zaopatrzyć się w pobijak drewniany oraz młotek gumowy. Nawet jeśli doskonale wiemy, że nigdy nie będziemy wykonywać prac brukarskich czy stolarskich. Inne specjalistyczne młotki, jak np. młotek dekarski, ciesielski czy murarski, w większość domów nie znajdą pracy.

Szczypce uniwersalne

Znajdziemy je w omal każdym pomieszczeniu gospodarczym, na pewno w garażu, ale też i w piwnicy. Szczypce uniwersalne znane też jako kombinerki powinny być w każdej domowej skrzynce narzędziowej. Ten rodzaj narzędzia występuje w szeregu wyspecjalizowanych wariantach. Wszystkie służą określonym celom, ułatwiając pracę wielu grupom zawodowym. Możemy nimi ciąć, zakrzywiać, zaciskać, zaginać, karbować, a także odkręcać… Korzystają z nich ślusarze. elektrycy, cieśle, dekarze i in.

narzędzia

Klucze

Zestaw kluczy płaskich na pewno przyda się w każdym domu. Podobnie rzecz się ma w przypadku kluczy nasadowych czy kluczy imbusowych. Posiadacze rowerów nie mogą się bez nich obejść. Dopełnieniem posiadanych zestawów kluczy będzie klucz regulowany (francuski, szwedzki lub angielski) oraz klucze nastawne, bez których żaden hydraulik swojej pracy nie wykona sprawnie.

Elektronarzędzia

Oprócz bezliku sporadycznie lub częściej wykorzystywanych narzędzi ręcznych, współczesny warsztat majsterkowicza nie może obejść się bez elektronarzędzi. Tu także lista może być dość długa a skrócenie jej zawsze będzie rodziło wiele pytań. Za podstawowe narzędzia do warsztatu majsterkowicza można jednak uznać cztery:

  • wiertarka udarowa
  • wkrętarka
  • piła ukośnica
  • szlifierka kątowa

Narzędzia do pracy

Podsumowując warto zaznaczyć, że narzędzia nie są do kolekcji, lecz do wykonywania nimi określonej pracy. Same nie będą pracowały, więc jeśli nie mamy wiedzy i umiejętności ani tzw. drygu, aby tę wiedzę i umiejętności zdobywać samouctwem, lepiej poprzestać na małym młotku, kombinerkach i śrubokręcie. Zamiast bogatej kolekcji narzędzi pochwalisz się bogatą kolekcją wizytówek fachowców. Sprawdzonych!

Narzędzia są przydatne, ale też niebezpieczne. Proste narzędzia ręczne mogą być bardzo niebezpieczne. Niebezpieczna może być praca nimi, gdy nie umiemy się nimi posługiwać. Na pewno niebezpieczne mogą być w rękach dziecka. Popularny nóż do cięcia tapet ma ostrze niczym nóż chirurgiczny! Często używana paca do zaprawy też ma bardzo ostre krawędzie. Pamiętajmy, aby tego typu narzędzia przechowywać w zamkniętych skrzynkach, szufladach lub odpowiednio wysoko. I ten porządek! Trzeba o niego dbać. Często. 😉

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × jeden =