Komoda izbie urody doda
Współcześnie w domach i mieszkaniach najczęściej spotykamy meble niskie i małe. Nie wszyscy gustują w meblach z litego drewna, bowiem część z nas lubi nowoczesność, prostotę i odważne kolory. Jest mebel, który doskonale nadaje się do salonu, przedpokoju i sypialni. We wszystkich tych pomieszczeniach wykazuje się funkcjonalnością. Nawet w jadalni może okazać się bardzo przydatny. Znane od wieków komody drewniane nigdy nie wyjdą z mody, bowiem do aktualnie panującej odpowiednią znajdziemy zawsze. Komody towarzyszą i będą towarzyszyć nam także i w tym stuleciu. Lubicie komody stylowe czy nowoczesne? Z przeszkleniami czy bez? Tylko z szufladami? Duże czy małe? W salonie czy tylko w sypialni?
Komody duże, średnie i małe
Duża komoda to mebel raczej do salonu. Średnia będzie idealna do dużej sypialni, pokoju gościnnego lub jadalni. Małe komody drewniane są odpowiednie do domów z kilkoma sypialniami, a także do korytarza czy przedpokoju. Ich rola w mieszkaniu jest nie do przecenienia. Dostojna drewniana komoda w salonie pełni nie tylko rolę przepastnego schowka na wszystko, co dla nas cenne, co lubimy mieć uporządkowane. Komoda w salonie jest meblem o reprezentacyjnym charakterze. I nie musi być stylowa czy z egzotycznego drewna, jakkolwiek oddaje nasz gust.
To na tej salonowej komodzie eksponujemy cenne bibeloty, pamiątki z podróży czy zdjęcia bliskich. Zajmuje ona zwykle miejsce naprzeciw kanapy, sofy czy narożnika, niejako dopełniając lub podkreślając wypoczynkowy, ale też reprezentacyjny charakter tego pomieszczenia. W schowkach skrywanych za drzwiczkami oraz w licznych szufladach na ogół udaje się pomieścić masę wartościowych przedmiotów, czasem nostalgicznych szpargałów. To tam zwykle jest archiwum ważnych dokumentów, które musimy mieć w domu pod ręką. Salon bez dużej komody zwykle wydaje się jakiś niekompletny.
Komoda do sypialni i przedpokoju?
Komoda w sypialni nie jest pomysłem ekstrawaganckim. Dwie komody w sypialni też nie świadczą o awangardowym podejściu do urządzania tego pomieszczenia. Cóż w tym nadzwyczajnego? Komoda w sypialni w wielu przypadkach jest wręcz niezbędna. Wersje z samymi szufladami najczęściej wprowadzają w sypialnianej garderobie domowników porządek. Im więcej szuflad, tym mniej bałaganu. Gdy brak odrębnego pomieszczenia na garderobę, typowa sypialnia to łóżko, szafa i komody właśnie. Szafki nocne to też klasyka, ale często ich funkcję pełnią małe komody. Wszystko zależy od naszych upodobań, możliwości lub po prostu decyzji.
A co z przedpokojem? Częstym pomysłem już w fazie projektowania domu jest dodatkowa mała garderoba przy korytarzu. Dzięki niej znikają z korytarza obuwie, kurtki, płaszcze i parasole. Nie zmienia to faktu, że mała komoda w przedpokoju nadal będzie swoją podręczną rolę spełniać dobrze, bowiem zawsze mamy sporo drobiazgów, do których musimy mieć dostęp bez konieczności buszowania w butach po domu. Miłośnicy dodatkowych źródeł światła w postaci urokliwych małych stojących lamp nocnych na pewno będą chcieli wykorzystać blat komody. Kilka szuflad natychmiast będzie zapełnionych kluczami, szczotkami czy akcesoriami dla naszych czworonożnych pupili.
Komoda zawsze się przyda
O praktycznych walorach komód można napisać wiele. Nawet te największe nadal są meblami mobilnymi, które, w razie remontu czy przeprowadzki, dają się łatwo przenieść. Liczne komody pozwalają na liczne kombinacje w ich ustawieniach. Są wśród nas tacy, którzy lubią co jakiś czas zmienić ustawienie mebli w pokojach, aby choćby tak wnieść nieco świeżości, zmienić klimat lub odnaleźć dla mebli optymalne miejsce.
Komody drewniane na pewno są meblami wytrzymałymi. Lite drewno ma tę przewagę nad meblami z płyt wiórowych fornirowanych okleinami, że w razie drobnych uszkodzeń można je relatywnie łatwo naprawić. Wszelkie akcesoria i mechanizmy typu uchwyty, zamki czy zawiasy w drewnie mają trwalsze zamocowanie. Drewniane komody doceniają ci, którym meble z płyt, po kolejnym rozkręceniu, nie udało się zmontować lub kolejne nimi manipulowanie sprawiło, że się rozpadły. Komody drewniane są ponadczasowe nie tylko z powodu swojej stylowości, ale także solidnego wykonania.
Drewniane komody – do jakich aranżacji pasują?
Drewno cenią projektanci wnętrz za jago naturalne piękno oraz niebagatelną trwałość. Jest materiałem dość uniwersalnym, który łatwo daje się skomponować ze wszystkim. Do pomieszczeń loftowych mogą pasować zarówno komody nowoczesne jak i w stylu ludwikowskim. Dotyczy to także aranżacji klasycznych, nowoczesnych czy skandynawskich. Stylowe acz kolorowe po odrestaurowaniu mogą znaleźć zastosowanie w wystroju rustykalnym, a także prowansalskim. Główną rolę odegra kolor komody oraz ozdobne detale (lub ich brak). Bardzo popularne są meble z przetarciami stylizowane na antyczne.
Tak naprawdę o wszystkim decyduje nasz gust lub skłonność do odważnych acz dobrych decyzji. Mieszkania nie urządzamy dla kogoś, choć jakże często koś nam je urządza. Jego złe decyzje sprawiają, że u kogoś nie czujemy się dobrze, mimo że ów skorzystał z usług projektanta wnętrz. To wnętrze nie było zaprojektowane dla wszystkich, którzy się w nim pojawią. Trzeba się z tym pogodzić. U siebie zrobimy wszystko inaczej. Czy będzie się to podobało wszystkim? Raczej nie. Niektórzy będą musieli się z tym pogodzić. 😉
Mając odpowiednią ilość niedużych gabarytowo mebli (a komody takimi właśnie są) swoje wnętrza możemy zaaranżować sami. Nie trzeba się spieszyć. Nie róbmy od razu dziur w ścianach i niczego jeszcze nie zawieszajmy. Drewniane komody pozwalają na dowolną ilość korekt w dowolnym czasie. Trzeba tylko pamiętać, aby nie porysować podłogi. Ale od czego są filcowe podkładki, prawda?
Artykuł sponsorowany