Płot drewniany. Ogrodzenie z desek poziomych

Najwyższy czas zacząć ten płot drewniany stawiać. Długi weekend majowy spisany na straty. A już w grudniu plany snułem wielkie. Co prawda swój płot drewniany postawiłem w roku ubiegłym, ale miałem kilka innych prac zaplanowanych na maj właśnie. Nic to. To już przeszłość. Materiały zakupione i zgromadzone pod domem? Deski i słupki pomalowane? Pogoda piękna. Zaczynamy stawiać nasze ogrodzenie z desek poziomych.

Płot drewniany

Obszar, który chcemy tym płotem ogrodzić jest już wytyczony? Nie? No, to do roboty. Po wewnętrznej stronie słupków granicznych wbijamy paliki, które łączymy kontrastującą z podłożem linką (np. pomarańczowym sznurkiem geodezyjnym). Linkę rozciągamy nisko nad ziemią, ale na tyle wysoko, aby na całej długości łączonych odcinków spoczywała swobodnie nad gruntem. Usuwamy wszelkie przeszkody, o które sznurek może się zaczepić i które mogą przeszkadzać uzyskać linię prostą. Graniczne słupki geodezyjne – już wspominałem – powinny być na zewnątrz ogrodzenia. Ogrodzenie stawiamy na swoim terenie lub w linii styku działek, jeśli to jest uzgodnione z właścicielem terenu przyległego. Takie uzgodnienia dobrze mieć na piśmie.

płot drewniany

REKLAMA

Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć

To stare przysłowie przypomina mi się zawsze, gdy trzeba podjąć jakąś decyzję wspólnie z kimś, z kim mam do czynienie z tzw. przypadku, z kim mentalnie zupełnie mi nie po drodze. Sąsiad zwykle jest z przypadku. Mądry sąsiad to skarb. Jeśli chcemy postawić ogrodzenie na styku dwóch działek (w linii), to ono będzie wspólne. Nawet jeśli sami je sfinansujemy, użytkownikiem płotu z drugiej strony będzie sąsiad. Póki nowe… A co po kilku latach, gdy trzeba będzie zakonserwować, odnowić, naprawić? Płot drewniany, jak każdy płot, trzeba co jakiś czas odnowić. Nie wiem, kim jest Twój sąsiad. Nie wiesz, kim będzie ew. kolejny sąsiad. 😀 Dobrze jest przeanalizować wszelkie warianty, które mogą zaistnieć w przyszłości.

płot drewniany

Natomiast tam, gdzie ogrodzenie będzie na styku z terenem gminnym (ew. miejskim), lepiej trzymać się dokładnie własnej nieruchomości. Kwestia stawiania ogrodzeń regulowana jest przepisami Prawa Budowlanego. zatem o szczegółach poczytasz tam właśnie. Płot z drewna nie jest murem oporowym. Wysokość nie przekracza 2,2 m. Budowa nie wymaga żadnych czynności urzędowych. O ew. rozplantowaniu nierówności, gdzie płot będzie przebiegał, już wspominałem w którejś z poprzednich części. Zakładam, że czytasz wszystko i nie wpadasz tu tylko po to, aby pooglądać obrazki.

Płot z drewna, mięśnie ze stali?

Bez przesady. Hm. Trzymetrowa deska tarcicy może ważyć kilkanaście kilogramów. Co to jest dla zdrowego dorosłego mężczyzny? Słupek drewniany na pewno będzie lżejszy od młotka, którym będziesz go wbijał w ziemię. Młotek kup sobie 2-3 kg. Nie kupuj cięższego „bolka”, bo się zmęczysz od samego trzymania narzędzia w dłoniach. Aby wbić kielich z osadzonym słupkiem trzeba kilkunastu uderzeń młotkiem najmniej. Zakładam, że podłoże to nie sam piach. Ale po kolei.

płot drewniany

Grafika powyżej zawiera trzy podstawowe wskazówki. Najpierw odznaczamy miejsce, w którym będziemy wbijać kotwę mocującą (kielich stalowy ze szpicą). Wystarczy przyłożyć do gruntu odwrócony kielich (A), aby, lekko go uderzając młotkiem od góry, uzyskać wyraźny kwadratowy odcisk. Dzięki temu łatwo ustalimy punkt centralny, w który przyłożymy szpicę kotwy. Pokazane jest to w środkowej części powyższej grafiki (B).

Czerwona kreska to sznurek, którym wyznaczyliśmy granicę naszej działki. Dobrze jest zostawić nieco miejsca, aby przykręcane deski również nie wychodziły poza obrys naszej działki. Żeby zachować stałe odległości można posłużyć się jakimś kawałkiem drewna o grubości deski. Słucham? Na oko? Na oko można się rozchorować. Ta minimalna precyzja sprawdzi się. Później nie będziesz musiał niczego poprawiać. Wyznaczyliśmy linię prostą sznurkiem w jakimś celu, prawda?

płot drewniany

Słupek pobijamy młotkiem, ale drewno osłaniamy! Najlepiej kawałkiem deski (B). Nikt nie musi pomagać. Sam sobie poradzisz. Takich kawałków do osłaniania słupka przed bezpośrednim kontaktem z młotkiem warto mieć sporo, bo prawdopodobnie rozłupiesz ich wiele. Kawałek kantówki też może być. Wbijanie najpierw samego kielicha nie sprawdza się, albowiem powinno nam zależeć na pionowym osadzeniu kantówek. Pomijam już fakt, że uderzenia młotka o wadze 2-3 kg są bardzo silne. Drewno za którymś razem rozłupiesz. Kielich stalowy pozaginasz nawet, jeśli go osłonisz deską. Będziesz psioczył, wyciągał, prostował… Po co to? W trakcie wbijania słupka już osadzonego w kielichu (B) można kontrolować (trzeba) pion poziomicą. Bez niczyjej pomocy. Masz dwie ręce. Dasz radę sam.

Płot z desek poziomych

Trzecią ważną wskazówką jest sposób mocowania poziomych desek do słupków. Postanowiłem mocować deski na przemian (od góry patrząc “schodkowo”) po obu stronach słupka (C), aby skręcone usztywniały konstrukcję oraz obciążały słupki równomiernie. Dokręcając deskę do słupka solidną śrubą z łbem wielokątnym, zabezpieczonym nie mniej solidną podkładką, mamy pewność, że takie mocowanie jest mocne. Jest duża powierzchnia styku deski z bokiem kantówki i miejsce na solidną śrubę z dociskającą podkładką. Śruba do drewna z  łbem wielokątnym jest bardzo trwała. Łeb wielokątny pozwala dość swobodnie śrubę odkręcić po wielu latach (ręcznie lub mechanicznie). To ważne.

płot drewniany

Pamiętać należy o każdorazowym przygotowaniu otworu w desce i w słupku. Dlatego wygodnie jest posługiwać się dwoma wkrętarkami (jedna z wiertłem, druga z uchwytem do łba wielokątnego). Klucz nasadowy też się przyda. Końcowe dokręcenie śruby wykonujemy ręcznie. Stałą odległość dolnej deski od gruntu można uzyskać korzystając z podpory w postaci 3-4 cegieł. Tak sobie poradziłem ja. Górną deskę przed zamocowaniem podpierałem kantówkami, których miałem przecież sporo. Prosta lekka praca dla jednej osoby. Tyle, że czasochłonna. Ale kto mówi o pośpiechu?

Ostateczny pion słupka uzyskamy w chwili mocowania kantówki w kielichu. Tam też stosujemy śruby do drewna z  łbem wielokątnym, dokładnie o tej samej średnicy, ale już znacznie krótsze. O podkładkach również nie zapominamy. W kotwach są otwory do zamocowania kantówki śrubami. Nie wiercimy już otworów w kantówce. Wkrętarka poradzi sobie z krótką śrubą bez wiercenia otworu wiertłem. Oczywiście pamiętamy o regulacji siły docisku wkrętarki. Każda wkrętarka ma wielostopniową regulację ze sprzęgłem plus opcję wiertarki. Tu śruba jest krótka! Mokre drewno jest miękkie. Przy dużej sile dokręcającej (moment obrotowy) śruba zadziała jak wiertło i zerwie… Dlatego śruby o średnicy 6-8 mm lepiej dokręcać ręcznie kluczem nasadowym lub dobrze dobrać sprzęgło. Jeśli nie mamy doświadczenia możemy zrobić kilka testów.

Zrób. Popatrz. Popraw.

płot drewniany

Po zamocowaniu kolejnego przęsła warto zerknąć na nasz płot drewniany z perspektywy. Z bliska wszystko może się wydawać idealne. Łatwo dokonamy szybkiej korekty. Takie ogrodzenie wygląda dobrze, jeśli w swych krzywiznach i nierównych odstępach zawiera jakiś zamysł budowniczego. O tym, jak samodzielnie postawić ogrodzenie z desek tarcicy typu “rancho”, to już wszystko.

płot drewniany

Pozostaje jeszcze wykonanie bramy wjazdowej z furtką. O tym później. Ponieważ będziemy stawiać bramę w konstrukcji stalowej, warto zostawić miejsce na przęsła bezpośrednio łączona z konstrukcją bramy. Te dwa skrajne przęsła wykonamy już po zamontowaniu bramy lub gdy słupy stalowe będą trwale osadzone w gruncie (zacementowane). Ma zdjęciach widać, że kantówka przy słupku stalowym nie jest osadzona w kielichu. Kantówka jest dokręcona do słupka. Takie rozwiązanie należy zastosować w konstrukcji bramy, albowiem w zastygły cement kotwy już nie wbijemy.

Jak widać, postawienie płotu nie jest wcale wielkim wyzwaniem. Pamiętaj, aby dobrze się do tej czynności przygotować. Będziesz mieć wszystkie elementy pod ręką, a to zaoszczędzi Twój czas i energię, którą spożytkujesz lepiej, niż biegając po sklepach. Płoty drewniane są wdzięczną formą ogrodzenia i nie wymagają spełniania dodatkowych warunków albo uzyskiwania zgód urzędowych (pod warunkiem, że wysokość parkanu nie przekraczała 2,2 m). W prosty sposób odgrodzisz swój teren od obszarów gminnych i działki sąsiada, a wszystko w ekologicznym i modnym wiejskim stylu.

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 9 =