Meble ogrodowe z technorattanu

Rattan poznałem na początku lat 90-tych. Kupiłem dwa regały na książki, stolik, gazetnik i piękny obrotowy fotel na sprężynach. Tego typu meble były w Polsce czymś wówczas zupełnie nowym. Egzotyczne rękodzieło urzekło mnie urodą, jakkolwiek główną zaletą mebli z rattanu była i jest ich lekkość. Niestety, brak odporności na warunki atmosferyczne sprawia, że rattan w ogrodach popularności nie zdobył. Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się technorattanu. Produkty choć zdecydowanie mniej efektowne do ogrodów wdarły się przebojem. Meble ogrodowe z technorattanu doskonale zastępują rękodzielnicze wyroby z wrażliwego drewna, jakkolwiek ani rodzimej wikliny, ani egzotycznej palmy z oranżerii żaden syntetyk wyprzeć nie zdoła.

REKLAMA

Rattan w domu i ogrodzie

Rattan (rotang) pozyskiwany jest z kilku gatunków azjatyckich palm rotangowych. Ten egzotyczny surowiec wykorzystywany jest głównie w plecionkarstwie. W Europie do podobnych celów stosuje się młode pędy kilku gatunków wierzb, jakkolwiek rattan w meblarstwie sprawdza się zdecydowanie lepiej niż rodzima wiklina. W obu przypadkach wyroby wykonywane są przez wprawionych rzemieślników. Mimo że wiele elementów ich zawiłych konstrukcji łączonych jest za pomocą gwoździ, zszywek, śrub i wkrętów, wypracowana przez mistrzów rzemiosła technika splotów pozostaje dominującą. Niewątpliwa uroda i lekkość naturalnego surowca sprawiła, że meble rattanowe szybko zyskały dużą popularność również na polskim rynku.

Niestety, oprócz licznych zalet rattan ma jedną wadę – te piękne i delikatne meble, wystawione na działanie zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, szybko niszczeją. Głównym wrogiem jest deszcz i wilgoć (że o mrozie nie wspomnę), jednak nadmiar promieni słonecznych i wysoka temperatura też im szkodzą. Jeśli mamy wątpliwości proponuję przyjrzeć się z bliska konstrukcji. Zauważymy, że wiele elementów wykonano z dość cienkiego naturalnego surowca. Cienka i jednostronna powłoka lakieru nie zabezpiecza drewna przed czynnikami atmosferycznymi trwale. Tak jest i tu. Wilgoć i zmiany temperatur mają wpływ także na trwałość splotów. Piękny i drogi rattan należy chronić. Z mebli korzystać głównie pod dachem, zaś po sezonie – tylko w pomieszczeniach.

Meble ogrodowe z technorattanu

Meble ogrodowe z technorattanu

Technorattan to nazwa handlowa materiału, który z egzotycznym ratanem nie ma nic wspólnego. Szkielety mebli rattanowych wykonywane są z metalu, zaś do ozdobnego oplotu stosuje się pasma z tworzywa sztucznego. Tak powstają skrzynie ogrodowe, krzesła, fotele, leżaki, kanapy i efektowne ogrodowe komplety wypoczynkowe. Już nie musimy rzucać się do ratowania przed ulewnym deszczem rozstawionych w ogrodzie cennych mebli rattanowych. Syntetyczny technorattan jest materiałem odpornym na warunki pogodowe.

W sklepie internetowym Bazkar, oferującym m.in. meble ogrodowe, znajdziemy duży wybór mebli ogrodowych m.in. z technorattanu. Każdy posiadacz tarasu, werandy lub choćby kameralnego balkonu na pewno zechce mieć komplet mebli wypoczynkowych z tego materiału. Takie meble ogrodowe oczywiście też  warto zabezpieczyć na zimę, gromadząc je w domku gospodarczym lub choćby osłaniając pokrowcem, gdy mają pozostać na tarasie. Długotrwałe i uporczywe oddziaływanie srogich warunków atmosferycznych może mieć wpływ na żywotność elementów metalowych oraz wszelkiego rodzaju plastikowych detali. Sam technorattan też z czasem może ucierpieć.

Meble ogrodowe z technorattanu

Meble ogrodowe z technorattanu – higiena

Produktom z materiałów syntetycznych woda zwykle nie szkodzi, więc technorattanowym meblom przymusowa kąpiel w strugach deszczu nie jest straszna. Zarówno meble ogrodowe z rattanu jak i technorattanu są podatne na zabrudzenia. Pył i kurz niesiony z wiatrem systematycznie będzie się gromadził w zakamarkach licznych splotów w obu przypadkach. Mimo że obecność patków w ogrodzie uwielbiamy, niektóre zabrudzenia mogą być uciążliwe i niezbyt przyjemne. 😉 Doprowadzenie do czystości zabrudzonych mebli rattanowych nie należy do zadań prostych i powodzeniem zakończyć się nie musi.

Z technorattanem tych problemów nie ma. Aby utrzymać meble technorattanowe w czystości wystarczy myjka ciśnieniowa lub woda z ogrodowego węża. Do likwidacji zabrudzeń intensywniejszych i trudniejszych możemy użyć szorstkiej gąbki z dodatkiem dowolnego płynu do mycia naczyń. Zabrudzenia zasiedziałe możemy wyszczotkować bez większej szkody dla mebla. Technorattan nie jest jednak odporny na gwałtowne uszkodzenia mechaniczne oraz przetarcia z powodu intensywnego użytkowania. Jak wszystko z czego korzystamy wymaga od użytkownika poszanowania.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 4 =