Włączniki światła – wygląd, rodzaje, zasady montażu

Instalacja elektryczna budynku to nie tylko układ przewodów, który umożliwia przepływ prądu do odbiorników końcowych, ale także cały osprzęt niezbędny do sterowania jego przepływem, a co za tym idzie urządzeniami elektrycznymi i oświetleniem. Ważnym, ale często niedocenianym elementem instalacji pozostają włączniki światła. Istotny jest zarówno ich wygląd, jak i funkcje oraz możliwości, jakie stwarzają dla użytkowników.

Włączniki elektryczne, a właściwie łączniki elektryczne – bo tak nazywamy fachowo osprzęt, będący przedmiotem naszych rozważań – mogą być zróżnicowane pod względem funkcjonalności oraz wyglądu. Wielu użytkowników decyduje się na klasyczne i powszechnie znane rozwiązania, zapominając, że na rynku mamy też sporo nowości. Zamiast tradycyjnych, wciskanych włączników, można się zdecydować na osprzęt dotykowy.

Włączniki klasyczne i dotykowe

Wybór konkretnych włączników, sposób ich włączania oraz design zależy w dużej mierze od stylu aranżacji mieszkania. W nowych pomieszczeniach, wykorzystujących najnowsze technologie oraz inteligentne instalacje dotykowe spotykamy nowoczesne sterowniki i takież wyłączniki. Te nowoczesne wyłączniki elektryczne cechują się funkcjonalnością oraz wysoką estetyką. Wykonane z dobrej jakości szkła prezentują się bardzo efektownie i gwarantują trwałość osprzętu.

Włączniki dotykowe cechuje minimalistyczny, a zarazem bardzo elegancki wygląd. Taki element doskonale sprawdzi się w nowoczesnych, cechujących się prostotą, a zarazem wysokim standardem mieszkaniach. Świetnie wkomponuje się w całą aranżację i podniesie atrakcyjność wnętrza.

wyłączniki światła

REKLAMA

Rodzaje włączników elektrycznych

Planując instalację elektryczną, należy pamiętać, że wybór włączników jest bardzo szeroki i wcale nie chodzi tu wyłącznie o ich wygląd, ale o rodzaj, który decyduje o ich sposobie działania. Co warto o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje:

  • Włączniki jednobiegunowe
    To z nimi mamy najczęściej do czynienia w naszych domach. Charakteryzuje je jeden przycisk, który stosuje się do sterowania pojedynczym obwodem.
  • Włączniki dwubiegunowe
    Charakteryzuje je jeden przycisk, jednak stosowane są do jednoczesnego sterowania dwoma obwodami.
  • Włączniki świecznikowe
    W tym przypadku występują najczęściej dwa przyciski. Włączniki świecznikowe znajdują zastosowanie do sterowania grupami źródeł światła, gdzie każda grupa jest sterowana przez osobny przycisk. Spotkamy się z nimi między innymi w przypadku żyrandoli.
  • Włączniki schodowe
    W tym przypadku stosuje się dwa takie same włączniki, które służą do sterowania jednym obwodem instalacji elektrycznej. Takie włączniki pracują w parach, a wykorzystywane są  między innymi na klatkach schodowych, do oświetlenia przedpokoju albo długiego korytarza.
  • Włączniki krzyżowe
    Stosowane są razem z włącznikami schodowymi, a dokładniej pomiędzy nimi. Znajdują zastosowanie na kondygnacjach pośrednich albo półpiętrze. Włączniki krzyżowe dają możliwość sterowania oświetleniem z kilku (więcej niż dwóch) miejsc.

W przypadku włączników warto też zwrócić uwagę  na możliwości, jakie dają ściemniacze światła. Regulacja natężeniem światła to duży atut w nowoczesnych wnętrzach. Umożliwia dostosowanie jego natężenia do aktualnych potrzeb użytkownika i stworzenie odpowiednich warunków do pracy albo takich, które sprzyjają relaksowi lub… romantycznym spotkaniom.

Warto też zwrócić uwagę na możliwość zdalnego sterowania oświetleniem. Taką zaletę zyskujemy dzięki włącznikom z pilotem.

Sposób montażu

W mieszkaniach montuje się włączniki wewnątrz pomieszczenia przy jego wejściu. Standardowo montaż odbywa się po stronie klamki, na wysokości od 1,2 do 1,5 m licząc od podłogi. To najczęściej spotykana i wygodna dla większości osób pozycja. Dopuszcza się też możliwość montażu na wysokości opuszczonej w dół ręki, co pozwala na samodzielne włączanie i wyłączanie światła przez dzieci. Wybierając dogodną wysokość montażu, warto ustalić jednakową zasadę dla całego mieszkania.

W niektórych przypadkach montaż włączników odbywa się nie wewnątrz pomieszczenia, a przed wejściem do niego, czyli zazwyczaj w przedpokoju. Taka zasada dotyczy łazienek, toalet oraz innych pomieszczeń, które nie mają otworów okiennych.

W pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność, stosuje się włączniki elektryczne posiadające IP44, czyli charakteryzujące się wyższą wodoszczelnością. Pamiętajmy też, że w pomieszczeniu może być więcej źródeł światła, a to oznacza zazwyczaj więcej włączników. Przykładem jest łazienka, gdzie poza oświetleniem ogólnym stosuje się też oświetlenie w okolicy lustra. W niektórych pomieszczeniach użytkownicy sterują kilkoma obwodami. Można wtedy zastosować osprzęt modułowy, który wykorzystuje wspólny mechanizm do montażu i daje możliwość osłonięcia go ozdobną ramką. Dzięki temu wszystkie elementy osprzętu elektrycznego zyskują spójny wygląd, a wnętrze prezentuje się estetycznie i zyskuje na funkcjonalności.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × 5 =