Wiata ogrodowa – od czego zacząć budowę

Rozmach zależy od potrzeb i możliwości. Jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności budowę najlepiej zlecić fachowcowi lub poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na pracach stolarskich i ciesielskich. Oprócz tego niezbędne są umiejętności geodezyjne, murarskie oraz dekarskie. Geodezyjne umiejętności przydatne będą do wytyczenia miejsca posadowienia wiaty. Trochę oczywiście żartuję, ale trzeba sobie wszystko dobrze zaplanować, aby w trakcie nie okazało się, że źle wybraliśmy miejsce, nie uwzględniliśmy uformowania terenu, zapomnieliśmy, że wiata powinna być w jakiejś sensownej relacji względem pozostałych obiektów posadowionych na działce, itp. Wiata ogrodowa w dużym ogrodzie jest budowlą nieodzowną. To w niej i wokół niej będzie się toczyć życie biesiadne. I to przez cały rok. Możesz pobudować wiatę samodzielnie. Samodzielnie nie znaczy, że sam. Wiata ogrodowa budowana samodzielnie to spore wyzwanie dla każdego mężczyzny. Zaraz wyjaśnię wszystko po kolei, ale oczywiście nie tylko w tym jednym artykule.

pergola

REKLAMA

Altana, wiata, pergola…

Budowle te, mimo że mają nieco inne przeznaczenie, to jednak konstrukcyjnie są dość podobne i z każdej można zrobić kolejną. No, prawie z każdej. 🙂 Oczywiście przy założeniu, że na każdym etapie planowania i wykonywania budowli zachowamy właściwe parametry dla wersji najbardziej zaawansowanej. Cokolwiek zatem planujemy docelowo, powinniśmy zadbać o solidność wykonania konstrukcji podstawowej. Podstawą wszelkich konstrukcji typu altana, wiata ogrodowa, wiata garażowa czy zwykłe zadaszenie, które ma być drewutnią, są trzy elementy: fundament, szkielet nośny i pokrycie dachowe. Każdy z tych elementów powinien być wykonany solidnie, aby np. samo zadaszenie kiedyś przeistoczyć nie tylko we wiatę ogrodową czy altanę, ale nawet we wiatę garażową. Tak więc zaczynamy od utwardzenia terenu tak, aby w przyszłości nie zapadał się np. pod ciężarem samochodu. Ułożenie kostki brukowej tylko na podsypce żwirowo-cementowej w tym przypadku odpada. Dokładniej o tym później lub w oddzielnym artykule, bo jest o czym napisać.

altana

Wybór miejsca na wiatę

Z pozoru wybór wydaje się prosty. Gdzie posadowić wiatę lub altanę? Ano tam, gdzie nam się to podoba, byleby grunt był naszą własnością. 😀 Proste? Aż nadto. Jednakże nie tędy droga do pełni sukcesu. Po pierwsze – aktualne przepisy i Twoje realia. Twoich realiów nie znam. Natomiast prawo budowlane reguluje wszystko w tym zakresie, więc warto się z nim zapoznać. I tego omawiał nie będę. Wiata, której głównym zadaniem będzie osłona samochodu przed warunkami atmosferycznymi, powinna być w zupełnie innym miejscu niż wiata, która ma służyć jako miejsce do biesiadowania. Ale to z punktu widzenia gospodarza a nie przepisów prawa.

Jeszcze innym wariantem wiaty jest np. zadaszenie do składowania drewna. Z kolei wiata bez odeskowania dachu to właściwie pergola. 🙂 Każda z tych budowli powinna znaleźć się w innym, dla siebie adekwatnym miejscu, które powinniśmy wybrać będąc… dalekowzrocznymi. Chodzi mi tu nie tylko o spoglądanie w przyszłość. Na sąsiada też warto zerknąć. Sąsiadem może być ktoś inny niż aktualnie jest. 🙂 Każda z tych budowli wymaga innego utwardzenia terenu, ale o tym już wspomniałem. Jeśli planujesz budowę czegoś, co będzie mocno i na stałe osadzone w gruncie, lepiej dobrze przemyśl, gdzie to ma być, aby uniknąć późniejszych rozbiórek i przeprowadzek… Konflikty między sąsiadami bywają różne i nie zawsze mają umocowanie prawne.

wiata

Formowanie terenu

Budowę wiaty powinniśmy zacząć od przygotowania terenu. Mam na myśli wyrównanie i wypoziomowanie gruntu. Słupki będą mocowane do stalowych uchwytów zatopionych w betonie, którym zalejemy dołki wykopane w gruncie. Wyrównany teren pomoże nam szybciej poradzić sobie z wypoziomowaniem ich względem siebie. Niezbędne będą szalunki z desek dla każdego wykopanego dołka. Położenie uchwytów mocujących słupy nośne ustalamy począwszy od najwyższego punktu terenu. Najszybciej poradzimy sobie poziomując szalunki. Powinny być przygotowane starannie. W wykopanym dołku osadzamy zbity z przyciętych desek szalunek, stabilizujemy go i mocujemy go do gruntu. Potem wystarczy zablokować uchwyt ponad szalunkiem (np. podpierając go deseczką opartą o jego brzegi). Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie odpowiednio długiej poziomicy.

Najczęściej wiaty (garażowe, ogrodowe, drewutnie) stawiamy na utwardzonym gruncie, z dobrze przygotowanymi mocowaniami słupów, na których ta konstrukcja będzie się wznosiła. Pergole też. Podłoże wiaty garażowej musi być znacznie wytrzymalsze niż tej dla celów pozostałych. Najrozsądniej jest jednak podłoże przygotować tak samo solidnie bez względu na to, co będzie je obciążało w przyszłości. Wspominam o tym po raz kolejny umyślnie. Dobrze ułożona kostka budowlana to za mało. Trzeba zastosować podsypkę z tłucznia i potem dopiero warstwę piasku z domieszką cementu. Przed położeniem kostki oraz po jej ułożeniu musimy posłużyć się zagęszczarką. Tę maszynę można wypożyczyć lub ten etap prac zlecić fachowcom.

wiata - materiały

Tymczasem to tyle. Szykując się do budowy altany ogrodowej warto zapoznać się serią artykułów na temat budowy domku gospodarczego. Utwardzenie terenu we wszystkich tych przypadkach jest podstawą. Pomocna będzie wyszukiwarka zamieszczona na blogu. W kolejnych artykułach kolejne informacje.

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 7 =