Pralka do zabudowy – czy warto? Rozwiewamy wątpliwości

Niewątpliwie pralki to jeden z najważniejszych rodzajów sprzętów AGD w każdym domu. Jak wybrać ten najbardziej odpowiednie model? W naszym poradniku odpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na produkt do zabudowy oraz na jakie parametry koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Pralka do zabudowy na pewno jest wyborem dobrym, ale przed zakupem powinniśmy wszystko dobrze przemyśleć.

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jak powinno wyglądać pomieszczenie, w którym pralka będzie się znajdować. Jeśli przewidujesz tam raczej wolnostojącą zabudowę, łatwiej będzie ci do niej dopasować tradycyjną, wolnostojącą pralkę. Jeśli jednak zamierzasz ulokować pralkę w kuchni, a większość sprzętu tam przewidziana jest do zabudowy, to zabudowanie pralki sprawi, że nie będzie się ona tak bardzo rzucać w oczy. Sprawdź pralki do zabudowy i zobacz, która z nich będzie się dobrze prezentować w Twoim domu.

Pamiętaj jednak, że jeśli ma to być pralka do zabudowy, wybór urządzenia ogranicza się to tego otwieranego z przodu. Pralka otwierana od góry uniemożliwia umieszczenie jej wewnątrz mebla. Niby to takie oczywiste, ale…

Pralka pod zabudowę – co trzeba wiedzieć?

Pralki do zabudowy umieszczane są wewnątrz mebla, pod blatem i dodatkowo zasłaniane „maskownicą” – drzwiczkami otwieranymi od przodu, przez co może sprawiać wrażenie „zamkniętej w szafce”. O których parametrach należy pamiętać?

Wymiary pralki

Projektując kuchnię pamiętaj, by meble dopasować do standardowego rozmiaru pralki pod zabudowę. Wynoszą one: 55 cm głębokości, 60 cm szerokości oraz 83/85 cm wysokości. W zależności od producenta mogą się one nieznacznie różnić. Jeśli jednak szukasz pralki w rozmiarze slim – niestety, musisz zadowolić się urządzeniem wolnostojącym.

Wymiary szafki

Najlepiej, gdyby szafka, w której będzie znajdować się kuchenka, miała jak najlepiej dopasowane do urządzenia wymiary. Dzięki temu całość będzie się doskonale prezentować po zamknięciu maskownicy.

Umiejscowienie pralki

Pamiętaj, że pralkę należy montować w miejscu nieodległym od gniazdka. W przypadku tego rodzaju urządzeń nie należy bowiem stosować przedłużaczy. Równie ważne jest też możliwość podłączenia łącza kanalizacyjnego z wodą. Podczas prania urządzenie wibruje, dlatego też nie powinna się ona stykać z innymi elementami wyposażenia. Zwróć też uwagę na to, by z boku przygotować zapas 2 cm, a z tyłu 10 cm, by móc wygodnie poprowadzić niezbędne złącza. Porównaj akcesoria do pralek pod zabudowę, które będą Ci niezbędne podczas instalacji urządzenia.

Pojemność

Cecha ta jest kluczowa dla urządzeń wybieranych przede wszystkim dla większych rodzin. Możliwość wyprania większej ilości prania na raz znacząco ułatwi domowe porządki. Z drugiej strony, jeśli szukasz urządzenia do domu singla lub pary, możesz wybrać mniejsze i zazwyczaj tańsze urządzenie.

Klasa energetyczna

Wybór odpowiedniej klasy energetycznej – tej jak najlepszej – pozwoli Ci znacząco oszczędzić rachunki za prąd. Cena zakupu pralki klasy A++ i wyższej jest większa, niż urządzeń oznaczonych literą B, jednak koszt ten zwróci się, kiedy przyjdzie do płacenia rachunków za energię elektryczną.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 2 =