W jakim stylu to jest urządzone? Wzornictwo na co dzień

Stanisław Wyspiański, jako człowiek niezliczonych talentów, projektował również meble. Jak głosi anegdota, krzesła jego pomysłu, które stanęły w jego salonie, były tak wąskie, twarde i niewygodne, że dłuższe siedzenie na nich graniczyło z niemożliwością. Czyżby słynny malarz i dramatopisarz chciał w ten sposób zasugerować coś swoim gościom? A może po prostu chciał pozbyć się intruzów, którzy zabierali jego cenny czas? W czasach Stanisława Wyspiańskiego wzornictwo przeżywało swój wielki rozkwit. Rozkwitały kolejne szkoły i style: modernizm, art nouveau, art déco, secesja, Bauhaus… Do dziś funkcjonują one nie tylko w naszej pamięci, ale także w naszych domach. Każdy może dobrać odpowiedni dla siebie design i styl. Po czym je rozpoznać?

Minimalizm

Po raz pierwszy termin ten pojawił się w sztuce dla określenia „rozebranych” rzeźb takich artystów, jak Robert Morris, Dan Flavin, Donald Judd. Wkrótce przejęło go również wzornictwo. W dziedzinie designu panuje do dziś. Jego cechy? Zgeometryzowane formy, surowa paleta barw, skrajna prostota, schludność, oszczędność form. Linie proste lub tylko lekko zakrzywione. Warto pamiętać, że minimalizm pozytywnie waloryzuje pustkę – im więcej jej w przestrzeni, tym lepiej. Meblem reprezentującym ten styl jest m.in. krzesło Bend Martena Claessona.

minimalizm

REKLAMA

Art nouveau

Styl art nouveau możemy podpatrzeć podczas wizyty w Barcelonie, gdzie znajduje się zaprojektowana przez Antonio Gaudiego kamienica Casa Milà. Styl swoimi korzeniami sięga lat 80. XIX wieku. Powstał w Europie, a narodził się z pragnienia pozostawienia za sobą przyszłości i tworzenia czegoś zupełnie nowego, kreowania przyszłości, wcielania w życie nowatorskich i odważnych pomysłów i projektów. Rozpoznamy go po wszechobecnych krzywiznach, krętych liniach naśladujących kontury i niespokojne krawędzie form organicznych. Roślinna ornamentyka, motywy kwiatowe, zaokrąglone kontury – takie właśnie wzornictwo, a także po nostalgiczna aura panująca we wnętrzu wyróżniają ten styl.

Antonio Gaudi – Casa Mila

Pop-art

Wnętrze w stylu pop-art? Tu nie są potrzebne specjalne designerskie meble. Za znak rozpoznawczy wystarczy reprodukcja komiksowego obrazu Roya Lichtensteina, dzieła Andy’ego Warhola lub choćby klatki z dawnego komiksu z wyraźnym rastrem. Jaskrawe, tęczowe kolory, wyraziste formy, zastosowanie plastiku, powtórzenia: pop-art czerpie inspiracje z kultury masowej i nobilituje ją. Kładzie nacisk na różnorodność, zmienność. Elementy wystroju wnętrza, a nawet designerskie meble wyprodukowane są z nietrwałych materiałów, jednorazowe. Pop-art składa hołd szaleństwu i dobrej zabawie!

Styl międzynarodowy

Czy wiecie, czym charakteryzuje się styl zwany „międzynarodowym”? Nie? Panuje w wielu wnętrzach na całym świecie. Stał się tak popularny, że zapomniano już, jak się nazywa. Styl międzynarodowy stworzyli działający w Stanach Zjednoczonych spadkobiercy Bauhausu, którzy jeszcze bardziej uprościli stosowane formy, czynią je jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Styl międzynarodowy to zatem kształty geometryczne, funkcjonalne i pozbawione dekoracji, meble designerskie wykonane z materiałów takich jak stal i szkło. Szafy, szafki pod sprzęt elektroniczny i komody z szufladami o kontach prostych, o płaskich powierzchniach, pozbawione jakichkolwiek ozdób, a nawet uchwytów przy drzwiczkach. Zarówno tak proste i funkcjonalne, jak i wyrafinowane meble oraz dodatki dostępne są dziś najczęściej przede wszystkim w sprzedaży internetowej, na przykład w sklepie www.customform.co. Jeśli chcemy otaczać się pięknymi meblami i przedmiotami, z pewnością warto tam zajrzeć.

Artykuł partnerski

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 − osiem =