Nalewki od podszewki. Z kocierpki?

Dla mojego sąsiada jest typowym leśnym chwastem. To prawda, że po wycięciu wszystkich okazów, obszar natychmiast kolonizowany jest przez kolejne pokolenie, ale żeby od razu chwastem nazywać… W ogrodzie pojawia się znikąd. 😀 Ukorzenia się mocno, więc lubiana nie jest. Po ścięciu czeremchy, karpę trzeba usunąć wraz z korzeniami, aby nie powstała z niej forma krzaczasta. Czeremcha zwyczajna występuje w Polsce pospolicie w postaci drzewa lub dużego krzewu. Obrzeża lasów porośnięte są nią intensywnie. Nie grzeszy urodą, ale owoce ma dla zdrowia cenne. Czeremchę w tym roku w ogrodzie zlikwidowałem, ale nie mogłem pozwolić, aby dojrzałe owoce się zmarnowały. Nalewka z czeremchy będzie kolejną w domowym zapasie.

dojrzałe owoce czeremchy

REKLAMA

Czeremcha – nadzwyczajna choć zwyczajna

Czeremcha zwyczajna ma też inne nazwy: trzemcha, czeremucha, smrodynia lub śliwa kocierpka. Kora czeremchy po roztarciu wydziela pewien smrodek. Hm. Na pewno ma raczej nieprzyjemny zapach. Wykorzystać ją można do wytwarzania naturalnych środków do oprysków przeciw niektórym owadom. Kora czeremchy jest dobra np. na kleszcze. Korę młodej czeremchy trzeba zeskrobać i przygotować z niej odwar. Częste opryski naturalnymi środkami niczemu nie zagrażają, a mogą być dość skuteczne…

W medycynie ludowej czeremcha uznawana była za roślinę leczniczą ze względu na zawarte w niej substancje o własnościach odkażających i bakteriobójczych. Do celów medycznych młodą korę pozyskiwano razem z pąkami liściowymi.

Jeśli czeremchę ktoś uznaje za leśny chwast to powinien wiedzieć, że ów jest bardzo pożytecznym! Owocami czeremchy żywią się nie tylko liczne gatunki ptaków, ale także ssaki – od kuny leśnej po sarny i jelenie. Jeśli pojawi się w naszym ogrodzie, jej owocami na pewno zachwycone będą norniki. 😀 Jednak norniki w ogrodzie są nie z jej powodu, więc nie popadajmy w szał i nie wycinajmy wszystkiego, co, jak czeremcha, cennym owocem stoi. Jak pozbyć się norników z ogrodu opiszę innym razem.

drewno opałowe z czeremchy

Nalewka z czeremchy – leśnych owoców czar

Czar i dar! Owoce czeremchy są jadalne, choć do okazałych nie należą. Właśnie nadeszła pora ich dojrzewania. Zawartością miąższu i soku daleko im do owoców wiśni czy czereśni. Owoc czeremchy w znacznej części wypełnia pestka. Nie zmienia to faktu, że dojrzały owoc jest dość smaczny, mimo że soczystym nie jest. Niedojrzałe owoce są kwaśno-gorzkie. Dojrzały owoc jest prawie czarny i wówczas ma przyjemny nieco słodkawy smak. Szału jednak nie ma. 🙂 W ludowej spiżarni nalewka z czeremchy była dość popularna. To oczywiście zasługa pospolitego występowania rośliny w pobliskich lasach. Owoce można dość łatwo ususzyć. W tej zasuszonej postaci były przechowywane do celów kulinarnych jako dodatek do potraw lub przyprawa (podobnie jak żurawina, dereń czy rokitnik).

Czeremcha pojawia się w ofercie firm opałem handlujących. Z powodu znikomej ilości kory, dużej twardości oraz znacznej kaloryczności, dla wielu posiadaczy kominków dobrze wysezonowana czeremcha jest drewnem cenniejszym niż drewno dębowe. Suche szczapy czeremchy mają kolor… hm… miodowo-pomarańczowy z wyraźnym jaśniejszym rdzeniem. Gdybym tylko mógł, w moim pieco-kominku paliłbym tylko drewnem czeremchy. W ciągu kilku lat składowania i sezonowania różnych gatunków drewna opałowego zauważyłem, że szkodniki omijają szerokim łukiem drewno brzozowe i czeremchę właśnie. Czego na przykład o dębinie powiedzieć się nie da. W sezonowanej w drewutni dębinie życie toczy się zwykle dalej. 🙂

nalewka z czeremchy

Nalewka z czeremchy – dla kolekcjonerów?

A tak. Kolekcja domowych nalewek z owoców leśnych powinna od nalewki z czeremchy się zaczynać lub na niej kończyć. W tym roku opanował mnie nalewkowy szał. Nalewka z czeremchy nie była przewidziana, ale skoro postanowiłem baczniej rozglądać się, co wokół mnie rośnie… Krzew czeremchy w moim wiejskim ogrodzie wyrósł jako samosiejka. Nieszczęście polegało na tym, że w tym roku gałęzie przerastały na działkę sąsiada. Póki krzew był mały… Sąsiad przerosty oprotestował… 🙂 Trudno. Świetnie.

Z czeremchy może wyjść całkiem smaczne wino. Trzeba być nie lada zuchem, aby odpowiednią owoców czeremchy ilość nazbierać w lesie. Litrowy słoik owocami zapełnimy w miarę szybko. Ile czasu i wysiłku trzeba, aby uzbierać pełne wiadro? Cóż? To wie tylko ten, kto się na to odważył. Podać przepis ze zdjęciem z domeny publicznej wziętym każdy może. Brodzić w pokrzywach, paprociach, wystawiając się na żer wygłodniałym kleszczom… Dziękuję uprzejmie. Krzewów w ogrodzie mam bezlik. Wiem, gdzie rośnie kolejna czeremcha, która na pewno nikomu przeszkadzała nie będzie. 🙂

nalewka czeremchy

Nalewka z czeremchy – do kolekcji

Z owoców czeremchy można robić dżemy i syropy. Powiadają, że wino z czeremchy jest całkiem dobre. Nie zajmę stanowiska, bo jedynym moim wytworem będzie nalewka z czeremchy. Z kory lub/i z korzenia czeremchy ze względu na właściwości przeciwbakteryjne robiono lecznicze wywary. Starta lub sproszkowana kora (lub korzeń) nadawała się na okłady i zasypki. W wielu rejonach świata, gdzie człowiek nadal żyje blisko przyrody i nadal czerpie z niej, co najcenniejsze, czeremcha ma zastosowanie w kuchni, medycynie ludowej i codziennym życiu.

Owoce czeremchy trzeba nieco rozgnieść. Nie wypestkowałem ich, ale być może taki trud przed zasypaniem cukrem podjąć warto. Ja teraz tego nie sprawdzę. Z mojego zlikwidowanego krzewu zebrałem 300g owoców. Kolekcjonerska nalewka z czeremchy w półlitrowej butelce mnie zadowoli. Właśnie do mnie dotarło, że suma pojemności wszystkich gąsiorów, butli i butelek, w których zamierzam nalewki odstawić do piwnicy, przekroczyła już 30 litrów. Po ich uzupełnieniu wysokoprocentowym alkoholem… Hm. Zapas nalewek na dekadę. 🙂

czeremcha z cukrem

Nalewka z czeremchy – przepis

Wspominałem kiedyś, że pewnego razu ktoś uraczył mnie nalewką z czarnej rzodkwi. Było to dość szokujące doznanie i dla mnie, i dla… otoczenia. Potem. 😉 Taką nalewką nikogo raczyć nie zamierzam. Sądzę jednak, że nalewka z czeremchy w mojej kolekcji będzie równie cenna jak nalewka z rokitnika. A przepis? Jest prosty: uzbieraj kilogram owoców czeremchy, oczyść, umyj, włóż do słoja, zasyp cukrem i odstaw na kilka dni, aby cukier wydobył z nich sok. Owoce najlepiej uprzednio wypestkować. Jeśli będą użyte owoce całe, w słoju trzeba je rozgnieść. Owoce czeremchy nie są soczyste, więc soku z 300 g po 3 dniach jest… co kot… Jeśli masz owoców więcej, część możesz ususzyć. Z tych suszonych też można zrobić nalewkę. Przed zalaniem miazgi spirytusem pestki usuń.

nalewka z czeremchy

W lesie, opodal lasu, przy wiejskich drogach, w parkach i zaroślach miejskich dojrzewa wiele owoców roślin, o których coraz częściej się zapomina. Ich cenne owoce w domowym przetwórstwie wykorzystują naprawdę nieliczni. Przy wiejskich drogach owoce grusz, śliw czy jabłek zalegają na drzewach lub są rozgniatane kołami samochodów. Czarnego bzu prawie nikt nie zbiera. Głogiem nikt się nie interesuje. A przecież są jeszcze owoce dzikiej róży, irgi, tarniny, morwy, jarzębiny – w warzywniaku tego nie znajdziemy. Żurawina to nie wszystko. Ryneczek Lidla? Weź…

domowe nalewki

kolor nalewki

Sok z owoców czeremchy nie pachnie zbyt ładnie, ale smak przyjemny ma. No tak. Cukier. 🙂 Kolor także ma ładny już na tym etapie. Przyjdzie czas na filtrowanie, klarowanie… Ciekawi mnie smak nalewki. Owoców było nieco mało. Nie chcę alkoholowego syropu z czeremchy, więc powinno być dobrze. We wrześniu do nalewek jeszcze wrócę…

PS. Wszystko wskazuje, że na moich zdjęciach widnieje czeremcha amerykańska (Prunus serotina) – wydłużony kształt liści. Sprowadzono ją do Europu w XVII wieku i od tego czasu podbiła tutejsze lasy. Znakomicie się rozsiewa. Jej ekspansywność zagraża rodzimym garunkom. Hm. Tym bardziej jestem spokojny, że wyciąłem roślinę inwazyjną.  Nie zmienia to faktu, że amerykańskiej też nie nazwałbym chwastem.

Polub i podziel się treścią z innymi.

2 thoughts on “Nalewki od podszewki. Z kocierpki?

  • 2021-09-15 o 23:59
    Permalink

    Prawda, czeremcha amerykańska.
    Ale to i lepiej dla nalewki.
    Owoce większe, bardziej soczyste, słodsze i aromatyczniejsze.

    Odpowiedz
  • 2020-09-24 o 12:40
    Permalink

    Wykorzystywanie naturalnych produktów niesie za sobą ogromną wartość leczniczą. Warto również zainteresować się mniszkiem lekarskim. On również posiada wiele prozdrowotnych właściwości.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + dziesięć =