Nowoczesne systemy grzewcze dla ceniących tradycję
Budując dom lub kupując mieszkanie zawsze liczymy się z późniejszymi kosztami utrzymania. Decydujący wpływ na ich poziom mają koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń oraz ogrzewaniem wody. W naszym obszarze geograficznym sezon grzewczy może trwać nawet 8 miesięcy. Mimo braku srogich zim okres ten wcale się nie skrócił. Co roku te koszty tylko rosną, bo stale rosną ceny energii i paliw. Dobór efektywnego i ekonomicznego systemu grzewczego leży w interesie każdego właściciela mieszkania lub domu jednorodzinnego. Ciepła woda w gospodarstwie domowym niezbędna jest przez cały rok. Wszyscy także cenimy sobie komfort, jaki daje nam ciepły salon, łazienka a nawet… garaż. Inwestowanie w nowoczesne systemy grzewcze, wykorzystujące nowoczesne urządzenia do pozyskiwania nowoczesnych źródłem energii i ciepła, w XXI wieku nie dziwi nikogo. Decydując się na nowoczesne rozwiązania wielu pragnie zachować styl życia wyniesiony z domu. Ognisko domowe bez kominka?
System grzewczy – co to takiego?
Celem systemu grzewczego zastosowanego w rodzaju budynku (w domu mieszkalnym, gospodarczym, itd.) jest ogrzanie jego pomieszczeń oraz wody użytkowej. Te dwa nieco odmienne cele wymagają współpracy określonej liczny elementów, tworzących jeden złożony zespół, pozwalający te wspólne cele realizować. Zadaniem systemu grzewczego jest wytwarzanie ciepła, jego zaplanowana i prawidłowa dystrybucja oraz przekazywanie do uczestniczących w obiegu grzewczym pomieszczeń. Dostarczanie ciepła do pomieszczenia może odbywać się z wykorzystaniem wielu metod. Wybór metody zależy do wielu czynników, wśród których ważną rolę odgrywają możliwości techniczne oraz finansowe. Skupiając się na samych aspektach technicznych warto podkreślić, że na niektórych obszarach nie ma możliwości zastosowania systemu grzewczego wykorzystującego gaz ziemny, z uwagi na brak infrastruktury oraz brak przewidywanych inwestycji w tym zakresie w dającej się przewidzieć przyszłości. Kupując nieruchomość pod budowę własnego domu warto zwrócić na to uwagę.
Możliwość zastosowania kilku systemów grzewczych w nowych i nowoczesnych domach jednorodzinnych jest uwzględniana już na etapie projektowania. W większości starszych domów jednorodzinnych przeznaczonych do modernizacji, nowe rozwiązania w tym zakresie na ogół też są możliwe do urzeczywistnienia. Zmiany i unowocześnienia w trudniejszych przypadkach wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań. Jednak w większości przypadków liczy się jednak czas realizacji oraz łatwość integracji systemu. Zapewniają to nowoczesne systemy grzewcze marki Schiedel.
Rodzaje systemów grzewczych
Większość z nas potrafi wymienić przynajmniej 3 rodzaje popularnych systemów grzewczych. Wszyscy w naszych domach (mieszkaniach) korzystamy z co najmniej jednego systemu. W domach jednorodzinnych coraz bardziej popularne są instalacje hybrydowe, które wykorzystują kilka różnych źródeł ciepła. Ze względu na rodzaj źródła ciepła systemy grzewcze dzielimy na: węglowe (paliwa stałe: węgiel, drewno i ich pochodne), gazowe, olejowe, elektryczne (oporowe i do napędu pompy ciepła), zdalaczynne (ciepło dostarczane jest z miejskiej sieci cieplnej) oraz źródła odnawialne (biomasa, energia słońca, elektrownie wiatrowe).
Można jeszcze rozróżnić kilka rodzajów systemów grzewczych ze względu na sposób i mechanizm rozprowadzenia ciepła w budynku. Systemy wewnętrznych instalacji grzewczych dzielimy na: wodne, powietrzne, elektryczne (oporowe) oraz parowe (raczej niestosowane w instalacjach w domach jednorodzinnych). Układy wielosystemowe (instalacje hybrydowe) są połączeniem konwencjonalnych metod ogrzewania (np. centralne ogrzewanie z kotła opalanego paliwem stałym) z nowoczesnymi i ekologicznymi formami pozyskiwania energii (np. pompa ciepła lub/i panele fotowoltaiczne).
Ogrzewanie paliwem stałym w ostatnich dwóch dekadach rodziło szereg kontrowersji, głównie z powodu niewłaściwej eksploatacji oraz stosowania przestarzałych kotłów grzewczych, których podstawowe parametry (sprawność oraz stopień emisji zanieczyszczeń do atmosfery) nie były dostosowane do współczesnych oczekiwań, norm oraz wymogów środowiskowych. Paliwa stałe nadal są znaczącym źródłem ciepła w wielu domach, mimo że w modernizowanych oraz nowopowstających stosuje się już nowoczesne rozwiązania tylko ekologiczne lub/i hybrydowe.
Systemy grzewcze – wszystko się liczy
Sytuację na korzyść tradycyjnych źródeł ciepła zmieniły nowoczesne piece grzewcze na paliwa stałe. Duże znaczenie ma też podnoszenie świadomości użytkowników, aby eksploatowali te urządzenia zgodnie z ich przeznaczeniem (konkretne paliwa o prawidłowej i znormalizowanej charakterystyce spalania) oraz zaleceniami producenta (przeglądy, naprawy, itp.). Systemy grzewcze pracujące na bazie paliw stałych nie znikną z użycia. Nie tylko z powodu dostępności. Relatywnie niskie ceny paliw też grają rolę. Popularność z kolei kominków, pieców kaflowych i kaflowych pieco-kominków utrzymuje się nie tylko z potrzeby zachowania w domu alternatywnego źródła ciepła. Kominek lub piec opalany drewnem dla wielu jest cennym elementem ich tradycyjnego stylu życia.
Liczne systemy grzewcze nie ułatwiają jednak wyboru. Przewidując rozmaite sytuacje i okresy kryzysowe, najczęściej decydujemy się na dwa lub niekiedy na trzy systemy grzewcze. Rozwiązania hybrydowe w sytuacji braku prądu, zakłóceń dostaw gazu lub jakiejkolwiek awarii elementów jednego systemu, zabezpieczają nas na czas usunięcia powstałego problemu. Hybrydowe systemy nie należą do tanich. Liczą się koszty, ale liczy się też późniejszy komfort. Prostota obsługi oraz dostępność paliwa (np. drewna) zawsze przemawia za tym, aby oprócz nowoczesnych rozwiązań stosować systemy grzewcze tradycyjne.
Najnowsze rozwiązania zdecydowanie ułatwiają użytkownikom obsługę nie tylko kotłów grzewczych, ale także nowoczesnych modułowych systemów kominkowych. Cieszące się popularnością modułowe systemy grzewcze Schiedel można integrować nawet w nowo wybudowanym obiekcie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz prefabrykowanym modułom (jeden element na całej kondygnacji), urządzenia te zapewniają szybkość i łatwość montażu. Systemy oferują szereg innych udogodnień, jak np. wymienialny wkład kominkowy (w każdej sytuacji, na każdym etapie) czy mechaniczne systemy sterowania. Nowoczesny kominek w nowoczesnym domu to dowód podążania z duchem czasu bez porzucania tradycyjnego stylu życia. Fotowoltaika, rekuperacja, pompy ciepła – wszystko się liczy. Tradycyjny styl życia też.
Artykuł sponsorowany