Narożnik pikowany w salonie w stylu glamour?

Ostatnio wpadł ci w oko wymarzony duży pikowany narożnik, ale nie masz pewności, czy będzie pasować do twojego salonu? Być może kojarzysz ten typ mebla wyłącznie z bogatymi, eleganckimi wnętrzami w stylu glamour? Prawda jest jednak taka, że bez przeszkód połączysz go z innymi wnętrzarskimi trendami. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, jakie masz możliwości w tym względzie!

Narożnik glamour – sposób na luksusowe wnętrze

Duża kanapa z charakterystyczną, jednobarwną, pikowaną tapicerką oraz szerokimi podłokietnikami niemalże od razu kojarzy się z przepychem i luksusem. Pikowane meble zawdzięczamy hrabiemu Chesterfield – miłośnikowi elegancji i wytworności – który w XVIII w. zapragnął, by jego salonowe wnętrze było nie tylko wygodne, ale i szykowne. Chesterfield zlecił rzemieślnikowi wykonanie kanapy, która była nisko osadzona, miała szerokie podłokietniki i głębokie pikowanie z guzikami. Dziś z tej inspiracji korzystają projektanci tworzący fotele, sofy i narożniki nazwane na cześć pomysłodawcy od jego nazwiska – chesterfield.

Z uwagi na swój rodowód tego typu meble często w pierwszej chwili kojarzą się z wnętrzami glamour. Rzeczywiście, duży pikowany narożnik z weluru, z zawiniętymi podłokietnikami, na złotych nóżkach z nisko umieszczoną podstawą to mebel perfekcyjnie odzwierciedlający luksusowy pierwowzór. Fantastycznie uzupełni stylowy salon utrzymany w eleganckim stylu. Jego dopełnieniem może być niski stolik kawowy wykończony elementami ze starego złota. W pobliżu może stanąć np. gustowna lampa podłogowa z efektownym kloszem. Lustra i połyskujące ramy w takiej aranżacji są jak najbardziej wskazane. To jednak zaledwie jeden z pomysłów na wykorzystanie pikowanego narożnika glamour.

Czy duży pikowany narożnik sprawdzi się we wnętrzu w stylu vintage?

Wnętrza w stylu vintage inspirowane są dawnymi trendami i często łączą tradycję z nowoczesnością. Do projektu retro duży pikowany narożnik pasuje zatem idealnie! Ciekawy efekt uzyskasz, wybierając kanapę w nieco zgaszonym, ale zdecydowanym kolorze, np. ceglastym czy musztardowym. Jeśli często przyjmujesz gości lub lubisz relaksować się wieczorem przy ciekawym filmie, wybierz pikowany narożnik z funkcją spania. Pozwoli on przenocować gości i zapewni wygodę w trakcie popołudniowego relaksu.

Zwróć także uwagę na odpowiednie dodatki. Wnętrze nabierze niedzisiejszego charakteru, gdy na ścianach powiesisz plakaty vintage, w witrynce umieścisz gustowną porcelanową zastawę, a na podłodze rozłożysz dywan. Ułóż na pikowanym narożniku poduszki, a wnętrze od razu stanie się przytulne. Lampa z abażurem, żywe rośliny, drewniany kawowy stolik i bibeloty z pchlego targu w kilka chwil stworzą w salonie klimat retro.

Pikowany narożnik w salonie w stylu loftowym

Wyobraź sobie taką scenerię: stonowane kolory ścian, odsłonięta cegła, beton, drewniany stolik, lampy z czarnymi metalowymi kloszami i odsłoniętymi żarówkami oraz on: duży narożnik pikowany na metalowych nóżkach. Wizja ta nie kojarzy się ze stylem glamour, prawda? Taki opis pasuje raczej do wnętrza industrialnego lub loftowego. Otóż to! Duży pikowany narożnik może zagrać pierwsze skrzypce również w takich aranżacjach. Postaw na model w intensywnym kolorze – bordowy lub szmaragdowy. Możesz też zdecydować się na skórzaną tapicerkę – charakterystyczne dla loftowego nurtu drewno i metal fantastycznie pasują do tej tkaniny. Narożnik w kształcie litery U możesz umieścić w samym centrum salonu i wokół niego zaprojektować resztę pomieszczenia. Obok ustaw szklany stolik na metalowej podstawie i wysoką lampę podłogową inspirowaną przemysłowym oświetleniem. Nie wahaj się też porozstawiać zielone rośliny w metalowych donicach. Czyż taka wizja nie prezentuje się kusząco?

Narożnik pikowany we wnętrzu w stylu skandynawskim

Zastanawiasz się, czy duży pikowany narożnik znajdzie swoje miejsce także w bardziej powściągliwej aranżacji? Oczywiście! Rogówka z pikowaniem będzie pasować także do stylu, który ma niewiele wspólnego z estetyką glamour. Styl skandynawski, bo o nim mowa, charakteryzuje się minimalizmem, jasną kolorystyką oraz nawiązaniami do natury. W tego typu aranżacjach wykorzystuje się drewno i naturalne materiały, zatem pikowany narożnik na drewnianych nóżkach obity kremową lub popielatą tkaniną pierwszorzędnie sprawdzi się w skandynawskim salonie. Delikatny odcień będzie współgrał z neutralnymi barwami, a pikowanie urozmaici oszczędny estetycznie projekt. W takim salonie koniecznie rozłóż miękki dywan, a na półkach porozstawiaj świece. Na ścianach powieś obrazy w cienkich drewnianych ramkach, a w oknach gładkie zasłony. Gustowne detale sprawią, że pomieszczenie będzie harmonijne, przytulne i klimatyczne.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − 7 =