Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

Nie ustajemy w poszukiwaniu sposobów obniżenia zużycia energii oraz nowych i tanich technologii jej pozyskania. Postęp cywilizacyjny, coraz liczniejszy dostęp do nowych technologii, mimo tych starań, powoduje, że zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Mimo nadal relatywnie wysokich kosztów, rosnącym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Zwolennicy tzw. zielonej energii, pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, widzą w niej technologię przyszłości. Wzrost zainteresowania tymi rozwiązaniami oraz stały rozwój technologii sprawia, że systemy fotowoltaiczne stają się coraz lepsze i coraz tańsze. Charakterystyczne dla tej technologii lustrzane panele na dachach domów jednorodzinnych lub opodal wiejskich zabudowań gospodarskich stały się widokiem powszechnym. Fotowoltaika może być dobrym rozwiązaniem także w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych? Tak.

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Najpowszechniejszym do niedawna przykładem pozyskiwania energii promieni słonecznych i przetwarzania ich w prąd elektryczny, były instalacje badawcze i komercyjne okrążające kulę ziemską w przestrzeni kosmicznej. Największą z tych instalacji jest orbitalna stacja kosmiczna ISS. Wyposażono ją w system fotowoltaiczny, którego największym elementem są panele słoneczne o łącznej powierzchni kilku boisk sportowych. Dzięki nim i odbijanym przez nie promieniom słońca, poruszającą się stację możemy dostrzec gołym okiem na bezchmurnym nocnym niebie. Technologia kosmiczna przywędrowała do naszych domów i w mieści, i na wsi. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych też jest już rozwiązaniem dostępnym.

Fotowoltaika dla wspólnot

REKLAMA

Fotowoltaika dla wspólnot – elektryczna wspólnota

Wspólnotę Mieszkaniową tworzą właściciele mieszkań i lokali w ramach jednej nieruchomości wspólnej. W ramach tej wspólnoty istnieją pomieszczenia, elementy nieruchomości oraz pożytki stanowiące część wspólną. Do prawidłowego funkcjonowania części wspólnych potrzebna jest energia elektryczna. To dzięki niej działa oświetlenie klatki schodowej, korytarzy piwnicznych, porusza się winda, działa instalacja alarmowa oraz kamery monitoringu. Bez prądu nie działają domofony, automatyka bramy wjazdowej, oświetlenie zewnętrzne budynku, podwórka czy parkingu… Zapotrzebowanie na energię  elektryczną zależy od wielkości i ilości obiektów, które Wspólnota posiada oraz od zastosowanej w nich techniki.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

Możliwości i opłacalność

W określonych warunkach wspólnotowych inwestycje w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne mogą być bardzo opłacalne. Chodzi tu nie tylko o znaczące obniżenie rachunków za “wspólnotowy” prąd, ale również o możliwość zwiększenia wartości tejże nieruchomości oraz wchodzących w jej skład lokali mieszkalnych. Zwykle wszystkim współwłaścicielom nieruchomości zależy na jej unowocześnianiu, podnoszeniu wartości oraz na obniżaniu stale rosnących kosztów jej utrzymania. Głównie to prąd elektryczny zapewnia komfortowe użytkowanie elementów części wspólnej nieruchomości. Jego duże zużycie w obszarach wspólnotowych generuje znaczne koszty, które tu fotowoltaika znacząco może obniżyć.

Możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku (dach jest częścią wspólną) zależy od warunków technicznych konkretnej nieruchomości oraz od uzyskania stosownych pozwoleń czy zgód. W przypadku zabytkowych budynków mieszkalnych (kamienic) instalowanie luster fotowoltaicznych na dachu może być niedopuszczalne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także i ze względów estetycznych. Istnieje jednak cała masa Wspólnot zarządzających obiektami, na dachach których panele fotowoltaiczne mogą być instalowane bez technicznych przeszkód. I to właśnie te Wspólnoty, na ogół bardzo liczne, mogą być zainteresowane takimi rozwiązaniami. We wspólnotach dużych, które zarządzają budynkami wielopiętrowymi i wieloklatkowymi, rozwiązaniem znacząco obniżającym koszty energii elektrycznej stać się może fotowoltaika.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

Fotowoltaika jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Wiele firm szybko rozwija lub wręcz przebranżawia się w kierunku instalacji fotowoltaicznych, bo widzi w nich szansę na swój kolejny sukces rynkowy. Fotowoltaika dla domu oraz fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych jest szeroko omówiona na stronie http://inovativ.pl/. Będąc członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej warto poczytać na ten temat, aby niebawem zabrać głos na corocznym zebraniu sprawozdawczym z działalności Zarządu WM i zapytać, czy możliwości montażu oraz opłacalność instalacji fotowoltaicznej była lub będzie uwzględniona w kolejnym planie rocznym. Poczuj się współwłaścicielem i wyjdź z inicjatywą.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 2 =