Jak się pozbyć gryzoni z domu?
Gryzonie mogą pojawiać się w naszych domostwach przez cały rok. Najczęściej jednak spotyka się je jesienią i zimą, gdy szukają łatwego dostępu do pożywienia i schronienia przed niskimi temperaturami. Do pozbycia się takich intruzów niektórzy wzywają deratyzatora. Nie jest on potrzebny jednak zawsze, ponieważ szczurów i myszy z domu można pozbyć przy użyciu odstraszaczy gryzoni lub skutecznych żywołapek. Gryzonie w domu na wsi nikogo nie dziwą. Z problemem tym stykają się często jednak także i domostwa miejskie. Jakie sposoby są najskuteczniejsze w walce z gryzoniami?
Gryzonie w domu – czym są odstraszacze gryzoni?
Gryzonie do domów wabi zapach pożywienia oraz łatwy do niego dostęp. Zachętą do zagnieżdżenia się może być także brak zagrożenia ze strony innych zwierząt oraz dobre miejsce do schronienia przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. W przypadku myszy i szczurów zagrożenie jest tym większe, że gryzonie te bardzo szybko się mnożą, przez co pozbycie się ich jest szczególnie trudne. Tradycyjne pułapki z zatrzaskiem oraz trutki w takich sytuacjach niewiele pomagają. Gryzonie te są inteligentnymi zwierzętami, więc szybko uczą się omijać pułapki i unikać niebezpieczeństwa.
Do walki z tymi domowymi szkodnikami warto zastosować odstraszacze gryzoni. Jak sama nazwa wskazuje, produkty z tej kategorii mają za zadanie odstraszanie myszy i szczurów. Na rynku można znaleźć zarówno odstraszacze w formie sprayów, jak i urządzenia emitujące ultradźwięki. Oprócz tego do walki z myszami i szczurami można wykorzystać niektóre rośliny.
Jak działają elektroniczne odstraszacze gryzoni?
Odstraszacze na myszy i szczury mogą różnić się działaniem w zależności od używanego produktu. Do ochrony wnętrz i elementów samochodów przed drobnymi zwierzętami (kuny, szczury, myszy) stosuje się raczej spraye odstraszające. A co, gdy musimy zadziałać szybko? Aby odstraszyć kunę, pod maską samochodu warto zamontować jakikolwiek silnie działający zapach. Skuteczna może okazać się zapachowa kostka sanitarna w koszyku z zawieszką, którą mocujemy w bezpiecznym miejscu pod maską samochodu. W domach natomiast poleca się korzystanie z ultradźwiękowych odstraszaczy zwierząt dedykowanych myszom i szczurom. Czy fale o wysokiej częstotliwości rzeczywiście działają na szkodniki?
Odstraszacze ultradźwiękowe to zazwyczaj niewielkie urządzenia elektroniczne wyposażone w głośnik. Wygląd poszczególnych modeli może się znacznie różnić. Dostępne są odstraszacze w formie wtyczki do kontaktu, ale także w postaci nowoczesnej ozdoby na szafkę. Każde z urządzeń po włączeniu emituje niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki. Choć bezpieczne dla nas, to dla zwierząt są one dość nieprzyjemne. Fale te w środowisku zwierząt są dla nich źródłem znacznego dyskomfortu. Ich emisja przyczynia się do licznych dolegliwości, z powodu których gryzonie decydują się na szybkie poszukiwania innego, spokojniejszego lokum, aby móc się rozmnażać i funkcjonować.
Jak wybrać skuteczny odstraszacz gryzoni do domu?
Elektroniczne odstraszacze gryzoni działają podobnie, ale są pewne elementy, na które podczas wyboru urządzenia do domu warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim trzeba dobrze sprawdzić funkcjonalność produktu. Spora część odstraszaczy wykorzystuje jedną częstotliwość fal. Wybierając urządzenie o zmiennych ultradźwiękach ma się pewność, że gryzonie nie przyzwyczają się do jednostajnego tonu.
Trzeba pamiętać także o tym, że odstraszacze mają ograniczony zasięg. Warto zatem wcześniej sprawdzić wielkość pomieszczenia lub obszaru, na którym grasują szkodniki. Nie można również zapominać, że ultradźwięki działają również na inne zwierzęta, a nie tylko na gryzonie, których chcemy się pozbyć. Tym bardziej należy zwracać uwagę na zasięg działania fal, aby nie nachodził on na teren przebywania domowego pupila. Nie będzie to łatwe. Urządzenie koniecznie należy ustawiać nisko przy podłodze, blisko miejsca bytowania gryzoni.
Gryzonie w domu – czy ultradźwięki są bezpieczne?
Stosowanie odstraszaczy wykorzystujących fale ultradźwiękowe jest dla ludzi całkowicie bezpieczne. Są one zupełnie niesłyszalne dla człowieka i nie mają na niego żadnego wpływu. Zwierzętom również nie wyrządzają krzywdy, a jedynie sprawiają, że gryzonie w domu odczuwają dyskomfort. Jest on na tyle uciążliwy, że zwierzę wycofuje się i przenosi na inny teren. W przeciwieństwie do trutek i pułapek zatrzaskowych elektroniczne odstraszacze są humanitarne. Dzięki nim gryzonie w domu nie zagnieżdżą się.
Aby wspomóc skuteczność ultradźwiękowego odstraszacza można wykorzystać dostępne na rynku żywołapki z automatycznym zamknięciem. Złapanego gryzonia można później wypuścić w jego naturalnym środowisku. Inną opcją jest zasadzenie nielubianych przez gryzonie roślin i ustawienie doniczek w miejscu bytowania tych szkodników. Swoją czarodziejską moc może okazać: czosnek, wilczomlecz, mięta lub dziki rumianek. Każdy sposób jest dobry, jeśli okaże się skuteczny.
Materiał zewnętrzny