Fotowoltaika – zalety paneli słonecznych
Panele fotowoltaiczne to coraz powszechniejszy widok nie tylko na dachach domów lub obiektów gospodarczych, ale także na terenie nieruchomości. W trosce o dobro planety z energii odnawialnej korzystamy coraz chętniej. Energia słoneczna dociera do nas za darmo. Do pozyskania i przetworzenia jej w energię elektryczną wykorzystuje się panele fotowoltaiczne. Jednak słoneczne ogniwa to nie jedyny składnik systemów fotowoltaicznych – konieczne jest również wyposażenie instalacji w wiele podzespołów, bez których zasilanie domu w zieloną energię nie będzie możliwe. Warto zadbać o to, by wszystkie składowe systemu zasilania były wysokiej jakości. Dobór odpowiednich komponentów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Na rynku wybór jest spory. Dlaczego warto postawić na energię słoneczną? Czy instalacje fotowoltaiczne będą cechą każdego nowoczesnego domu, jak kiedyś dymiący komin?
Oszczędność energii
Ciągły rozwój systemów fotowoltaicznych sprawia, iż wzrasta efektywność i są one trwalsze. Już choćby to sprawia, że produkcja prądu z wykorzystaniem energii słonecznej staje się coraz bardziej opłacalna. Spadają również ceny – instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze, choć spadek cen nie jest na razie zbyt znaczący. Koszt założenia paneli zwraca się jednak w niektórych przypadkach już w ciągu kilku lat. Fakt ten sprawia, iż coraz więcej osób sięga po takie rozwiązanie. Kusząca jest również możliwość odliczenia kosztów założenia instalacji od podatku oraz dofinansowanie z rządowego programu „Twój prąd”. Każdy troszczący się nie tylko o zasobność swojego portfela, ale także o losy środowiska, w którym żyje on i jego rodzina, powinien skłonić się ku nowoczesnym systemom pozyskiwania energii niezbędnej do obsługi domu. Bez wątpienia jest to właściwa droga w przyszłość.
Instalacje fotowoltaiczne – łatwy montaż i konserwacja
Fotowoltaika jeszcze kilkanaście lat temu wydawała się technologią wprost z kosmosu. Taką w istocie była. Fakt ten sprawiał, że firmy monterskie oraz użytkownicy wiedzieli o niej niewiele. W przypadku obsługi przez niedoświadczonych i niewyszkolonych montażystów rodziło to wiele problemów. Niektórzy wieszczyli jej krótki żywot, widząc w niej ciekawostkę rodem z drogich programów kosmicznych dotyczących lotów na inne planety, rozwoju sieci satelitów i stacji orbitalnych.
Przez lata naziemna fotowoltaika jednak mocno się rozwinęła i spowszechniała. Coraz więcej firm z branży elektronicznej stawia na rozwój nie tylko rynku odbiorców, ale także bierze czynny udział w unowocześnianiu technologii. Montaż paneli jest łatwiejszy a one same wytrzymalsze i efektywniejsze, mimo upływu czasu od zamontowania, panujących zmiennych warunków atmosferycznych, etc. Podobnie dbałość o należyty stan paneli FV nie sprawia już tylu kłopotów. Oczywiście nie zmienia to faktu, że montażem i cykliczną konserwacją powinni się zajmować fachowcy.
Stały rozwój odnawialnych źródeł energii sprawia, że na rynku pojawiają się instalacje fotowoltaiczne nowej generacji, zapewniające lepszą sprawność oraz mniejsze, wraz z upływem czasu, spadki efektywności. Jest to, z punktu widzenia inwestora, kwestia bardzo ważna. Znacznie łatwiejszy jest także dostęp do dokumentacji oraz informacji, pozwalających na samodzielne czyszczenie luster oraz drobne naprawy lub wymianę elementów systemu.
Fotowoltaika a ochrona środowiska
Energia, która dostarcza instalacja fotowoltaiczna to tak zwany „czysty prąd”, dzięki któremu w skali globalnej mamy zauważalny wpływ na ochronę środowiska. Widać to zwłaszcza w większych miastach, w których codziennym problemem jest smog. Energia, którą pozyskujemy ze Słońca nie powoduje emisji pyłów, dwutlenku węgla, ani niczego, co szkodzi człowiekowi lub środowisku naturalnemu. Coraz powszechniejsza fotowoltaika sprawia, że otaczające nas powietrze jest po prostu czystsze.
Słońce dla cywilizacyjnych potrzeb człowieka stanowi niewyczerpalne źródło energii. Do tej energii mamy dostęp nieskrępowany i będzie ona dostarczana i przetwarzana niezależnie od tego, jak wiele paneli zagości na dachach naszych domów. To olbrzymia zaleta w porównaniu z surowcami kopalnymi, których złoża ulegają wyczerpaniu a ich przetwarzanie w energię generuje bezlik zanieczyszczeń. Jeśli nie chcemy tak żyć inwestujmy w instalacje fotowoltaiczne – to się nam wszystkim opłaca!
Materiał zewnętrzny