Sto na sto i czysto?
Przewozimy w nim rozmaite sprzęty, narzędzia lub podróżny bagaż. W licznych paczuszkach i pakuneczkach transportujemy w bagażniku artykuły spożywcze, płyny, środki czystości, szkło… Płyny mogą się wylać. Naczynia szklane mogą się stłuc. Opakowania mogą okazać się nieszczelne lub zbyt delikatne, aby wytrzymać trudny dalekiej podróży lub choćby krótkiego transportu do domu. Nieprawidłowe ułożenie przewożonych produktów może skutkować ich zgnieceniem lub przemieszczeniem. Napaskudzić w bagażniku można dość łatwo. Oprócz bagażnika w samochodzie są też inne miejsca, które chcemy zachować w czystości. Z tych opresji ratują nas dobrze dopasowane do modelu samochodu gumowe maty samochodowe do bagażnika oraz dywaniki podłogowe.
Sam się pakuj…
W zestawieniu dziesięciu SUV-ów o największej pojemności bagażnika Hondy CRV nie znajdziemy. Ten samochód rekordzistą w tym względzie nie jest. Jest jednak wśród wąskiej grupy samochodów niezawodnych – i to jest najistotniejsze. Z zainstalowaną instalacją gazową jest do tego samochodem ekonomicznym. Pojemność bagażnika Hondy CRV na pewno nie zadowoli właściciela sklepu warzywnego. SUV ciężarówką nie jest. Cotygodniowe zakupy do domu mieszczą się tu jednak bez dokładania powierzchni. Złożenie oparć w grę wchodzi, o ile mamy je czym zabezpieczyć przed ewentualnym zabrudzeniem lub, co gorsza, uszkodzeniem. Podróż z pasażerami lub/i z psem to wyklucza. Do dyspozycji mamy tylko bagażnik, więc warto go dobrze zabezpieczyć.
W Seacie XL kanapa była składana dość często. Samochód wielokrotnie wykorzystywałem m.in. do transportu materiałów budowlanych (farb, desek, cegieł, płytek, zapraw…), ziemi ogrodniczej, nawozów w workach oraz roślin. Spory kawał grubej folii oraz taki sam kawał grubego płótna był na wyposażeniu stałym. Typowa gumowa mata w tym przypadku do bagażnika się nie mieściła. Powodem tego był zbiornik na gaz ulokowany we wnęce koła dojazdowego. Zbiornik wystawał nieco ponad wnękę, więc należało z wierzchu obudować go styropianem. Styropian wyrównał i podniósł nieco podłogę bagażnika, przez co zmienił jej kształt (obrys). Nigdy nie udało mi się dobrać odpowiedniej gumowej maty. Maty samochodowe do bagażnika powinny być dopasowane idealnie. Kłopot zniknął dopiero wraz ze zmianą samochodu.
Fabryczne najlepsze
Powierzchnia bagażnika zatem powinna być zabezpieczona dobrze dopasowaną matą z wysokimi brzegami. Idealnie dopasowane fabryczne maty są najlepsze, ale i one podlegają procesom zużycia. Aby utrzymać jednorodność gumowych zabezpieczeń wymieniamy komplet za komplet. Najczęściej zużywa się dywanik podłogowy po stronie kierowcy. Powody szybkiego zużycia są oczywiste, więc wytarta dziura w wycieraczce gumowej po jego stronie nie jest niczym zaskakującym. Zaskakujące może być jedynie to, że nie wymieniliśmy jej w porę. Warto zatem się zabezpieczyć i dopisać do ulubionych adres: https://www.carstyle.pl/dywaniki-samochodowe.
Nie wygląda to jednak dobrze, gdy wymienimy tylko jeden zniszczony dywanik na nowy. Dywaniki samochodowe dobrze prezentują się (i dobrze spełniają swoją rolę), gdy wymieniane są wszystkie jednocześnie. Kupujemy komplet dywaników odpowiednich dla posiadanego modelu samochodu. Nie musimy mierzyć, dopasowywać… Maty samochodowe do bagażnika niszczą się najwolniej. W trosce o świeżość i spójność wyglądu warto ją wymienić na nową, mimo tylko nieznacznych oznak zużycia.
Kompletnie zabłocony
Właśnie zaczął się sezon wzmożonego wnoszenia brudów pod butami. Winne są nie tylko warunki pogodowe, jakkolwiek jesienna chlapa ma w tym swój główny udział. Psiarze wiedzą, że na psim wybiegu można wdepnąć w niejedno… Niestety, wielu właścicieli psów, gdy tylko są sami na wybiegu, po swoim zwierzaku sprzątnąć nie raczy. Skutek takich zachowań dla innych użytkowników tych miejsc jest paskudny. Kto wdepnął i nieświadom tego wsiadł do swojego samochodu, doskonale wie, co to znaczy i jak to pachnie. 😀 Sytuację ratują gumowe dywaniki. Można je natychmiast umyć i szybko pozbyć się kłopotu. Gumowe dywaniki zabezpieczają welurowe wykładziny przed trwałym zabrudzeniem i kosztownym ich praniem, ale z nieprzyjemnym zapachem bywa już różnie. 🙂
Spokojny, bo zabezpieczony
Brud wnoszony pod butami to nie jedyny powód, dla którego warto dbać o właściwe zabezpieczenie samochodowych podłóg. Przekonałem się o tym przed laty, jadąc na wieś z naszym kotkiem. Ryszard nie znosił klatek. Podczas kilku wcześniejszych podróży na wieś, kotek grzecznie wylegiwał się na tylnej kanapie lub na półce za nią. Nie było to rozsądne i wbrew przepisom, bo zwierząt przewozić w taki sposób nie wolno. Nie będę się usprawiedliwiał. Było to wiele lat temu.
Jednego razu kotek poczuł się źle i bez ceregieli zrobił kupkę za siedzeniem pasażera. Kilka sekund po tym fakcie, zanim zdołaliśmy zareagować, kotek, powąchawszy swoje uprzednie dzieło, nasikał i zwymiotował obok. 😀 Gumowa wycieraczka z wysokim obrzeżem okazała się zabezpieczeniem doskonałym. Uf! Nie było jednak zabezpieczenia przed… odorem, który we wnętrzu Golfa rozprzestrzenił się w tempie błyskawicznym. Mimo braku klimatyzacji sytuacja została szybko opanowana. Z gumowej wycieraczki wszelkie mokre nieczystości usuwa się dość łatwo. Zapach? Potrzebny był dłuższy postój i solidne wietrzenie. To była ostatnia taka podróż z Ryśkiem. 🙂
Maty samochodowe do bagażnika
Obowiązkowe wyposażenie pominę, bo je mieć trzeba. Zawsze w bagażniku mam dwie pary rękawic ochronnych, jakieś ściereczki, podręczne płyny czyszczące, koc, folię oraz kilka innych drobiazgów, które uznaję za przydatne nie tylko “w razie co”. Niektóre modele samochodów wyposażono w liczne schowki. Tak było w Seacie. W Hondzie dość częstym pasażerem jest pies, więc w bagażniku stale znajduje się nieco psich „szpargałów”. Na te psie klamoty przeznaczony jest plastikowy pojemnik. Nie zmienia to faktu, że bez dobrze dobranej maty antypoślizgowej z wysokim obrzeżem obejść się nie można. Dowolne zakupy przewozi się wówczas z dużym spokojem.
Z kotem to był epizod, który opowiadam w ramach dowcipu. Pies podróżuje na tylnej kanapie, zabezpieczonej kocem oraz matą (hamak do przewozu psów) rozpiętą między oparciami siedzeń. Oczywiście pies jest przypięty, aby nie był zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów.
Mata gumowa w bagażniku jest idealnym zabezpieczeniem przed wyciekiem płynu z uszkodzonej lub niedomkniętej butli. Częste wypady na wieś wiążą się z koniecznością przewozu. Przydatność gumowej maty jest bezsporna. Odpowiednie do posiadanego modelu wysokiej jakości maty samochodowe do bagażnika z wysokim kołnierzem ochronny znajdziemy na stronie https://www.carstyle.pl/mata-do-bagaznika/. W bogatej ofercie znajdziemy maty charakteryzujące się wysoką odpornością na zużycie, funkcjonalnością oraz estetyką wykonania.
Bagażnik to raptem nieco ponad metr kwadratowy powierzchni samochodu. Dokładnie dopasowane maty samochodowe pozwalają wykorzystać ją optymalnie. Nawet jeśli to tylko sto na sto, zawsze musi być i bezpiecznie, i czysto.
Artykuł sponsorowany