Kompozycje z lameli? Obrazy z tapet?
Ludzka pomysłowość nie zna granic. Cecha ta uwidacznia się także w trakcie remontów, gdy szukamy pomysłów na oryginalne ozdobienie ścian naszych mieszkań. Niektórzy potrafią wyczarować ciekawe ozdoby na ścianę z maksymalnym wykorzystaniem posiadanych resztek materiałów. Wykorzystane mogą być resztki tapet, listw ozdobnych czy choćby drewnianych lameli. Do zrobienia ściennej mozaiki można wykorzystać tapety w różnych kolorach lub te o ciekawy wzorach. Otaczając stworzony obraz odpowiednią ramą sami stworzymy nietuzinkową dekorację ścienną. Pomysły zależą od inwencji i upodobań. Warto jednak się odważyć i spróbować swoich sił, aby nowy design naszego salonu był dziełem nie tylko naszych rąk, ale także naszej wyobraźni. Czy da się stworzyć ciekawy obraz z tapet? Z czego wykonać ramę dla obrazu wykonanego ze skrawków tapet? Do czego wykorzystać ścinki lameli?
Obraz z tapet – nic nie może się zmarnować
Najlepszym materiałem do takiej twórczości będą resztki tapet, które pozostały po remoncie nam lub komuś z naszych znajomych. Nie każdy jednak postępuje zgodnie z filozofią zero waste, bo wymagałoby to gromadzenia różnych resztek poremontowych materiałów do dalszego wykorzystania. Wielu z nas takich możliwości nie ma. Możemy jednak popytać znajomych, którzy być może przyjdą nam z materiałową odsieczą. Być może znajdziemy inny sposób, aby pozyskać odpowiednie dla naszych zamiarów komponenty. Niekiedy warto kupić nowe materiały. Wszystko zależy od naszych potrzeb i pomysłów, które chcemy zrealizować.
W przypadku tapet najważniejsze jest dobranie kolorów oraz wzorów, które z tłem będą kontrastowały. Wzorzysta tapeta, z której będziemy chcieli stworzyć obraz, najlepiej będzie się prezentowała na jednokolorowej powierzchni. Jakiekolwiek zestawienia wzorzystych tapet w formie obrazu w ramie najlepiej prezentują się na tle białym lub szarym. Obramowana kompozycja z dobranych kawałków wzorzystych tapet złamie monotonię i jednolitość tła. Z kolei w przypadku tła wzorzystego (np. gdy ścianę wykleimy wzorzystą tapetą) podobny efekt uzyskujemy poprzez odwrócenie sytuacji – na tzw. krzykliwej ścianie ciekawym obrazem będzie tapeta jednokolorowa.
Tak więc nieco inwencji twórczej i nietuzinkową mozaikę możemy stworzyć samodzielnie. Z powodzeniem możemy wykorzystać pozostałości po tapetach, które posłużyły do ozdobienia ścian w innym pomieszczeniu. W przypadku wzoru diametralnie różniącego się od tła, wystarczy wyciąć skrawek o odpowiednich wymiarach i nakleić go na ścianę w wybranym miejscu. Jeżeli mamy do dyspozycji wzorzystą tapetę, która pokrywa całą ścianę, można wyciąć pojedyncze skrawki i ułożyć je inaczej względem tła. Wzory, kolory i tworzone z nich kompozycje powinny odzwierciedlać naszą wrażliwość estetyczną. Pamiętajmy, że w każdym pomieszczeniu powinniśmy czuć się dobrze.
Obraz z tapet i rama ze sztukaterii?
Samo naklejenie skrawków tapety lub stworzenie kompozycji nie da pożądanego efektu obrazu. Żeby dekoracja była kompletna, należy jeszcze zadbać o odpowiednie obramowanie. Można wykorzystać w tym celu sztukaterię ścienną. Ten element dekoracji ściennej jest doskonałym materiałem do zamknięcia stworzonego obrazu w gustownej ramie. Tu jednak nie wykorzystamy odpadów. Warto kupić odpowiednio długą nową listwę ozdobną, którą przytniemy i połączymy w kształt prostokąta lub kwadratu – zależnie od potrzeb.
Sztukateria ścienna w postaci listwy dekoracyjnej po latach zapomnienia znów wraca do łask projektantów. Swym kształtem i wzorem współczesne sztukaterie nawiązują do tych sprzed wieków, ale znajdziemy także propozycje spełniające oczekiwania zwolenników minimalizmu. Starannie docięta i dobrze zamocowana na ścianie rama z listwy dekoracyjnej wraz samodzielnie zaprojektowaną kompozycją z tapet na pewno wniesie do salonu dużą dawkę elegancji. Rama osadza i utrwala obraz w przestrzeni.
Obraz z lameli ściennych
Dla tych, dla których dekoracja dwuwymiarowa jest zbyt banalna, odpowiednią może okazać się inna propozycja. Oczekiwaną alternatywą dla obrazów tapetowych mogą stać się przestrzenne dekoracje ścienne stworzone z lameli. Lamele ścienne to drewniane listwy ozdobne, z których możemy tworzyć estetyczne ozdoby symetryczne, jak i asymetryczne – o różnych długościach elementów, jak i odstępach między nimi. Obraz z lameli jest kompozycją przestrzenną. Ustawiając elementy odpowiednio względem siebie, możemy zmieniać jej wielkość i charakter.
Obraz wykonany z lameli ściennych będzie ciekawym dziełem dekoratorskim, którego stworzeniem możemy zająć się sami. Zastosowane drewno najczęściej nie jest niczym impregnowane, ale nie wszyscy muszą być wielbicielami elementów dekoracyjnych z surowego drewna. Odważni, lubiący zdecydowane kontrasty, ceniący siłę przekazu tkwiącą w żywych kolorach, mogą zastosować kolorowe impregnaty lub farby do tego rodzaju surowca, aby przekształcić go w różnokolorową, przyciągającą ich oko ozdobę. Do odważnych świat należy…
Wykorzystaj ścinki z lameli
Najczęściej spotykamy lamele o długości 275 cm. Dla osoby o sporej inwencji twórczej stanowią wystarczający budulec dla ciekawych kompozycji przestrzennych. Wykorzystanie ścinek z lameli umożliwia stworzenie przeróżnych obrazów modułowych. Dla przykładu ustawienie malejących ścinek od największej do najmniejszej, może stworzyć na ścianie efekt ozdobnych “schodków”. Poprzez odpowiednie ułożenie długich i krótkich ścinek można z kolei zaprojektować kształt przypominający klawisze pianina. Taka ozdoba może okazać się idealną dla fana muzyki klasycznej.
Wykorzystanie ścinek daje dużo więcej możliwości niż zestaw lameli o standardowej długości. Samodzielnie tworzona z nich przestrzenna kompozycja może posiadać dowolną szerokość oraz kształt. Co więcej, krótkie ścinki można montować nie tylko obok siebie, ale i jedna nad drugą. W przypadku całych elementów o długości przekraczającej dwa metry zrobić się tego nie da. Osobom obdarzonym wyobraźnią, czującym potrzebę tworzenia, mającym tzw. zmysł artystyczny, ścinki z drewnianych lameli pozwolą zrealizować niejeden pomysł dekoratorski.
Materiał zewnętrzny
Artykuł na stronie wiejskomiejski.pl przedstawia ciekawy pomysł na wykorzystanie starych tapet – tworzenie obrazów. Autor prezentuje kilka sposobów na stworzenie dekoracji ściennych w formie obrazów, wykorzystując różne techniki i materiały. Pomysł ten jest świetnym sposobem na nadanie pomieszczeniu oryginalnego charakteru oraz na wykorzystanie starych, nieużywanych tapet.