Hoduje, uprawia, dba – czym zajmuje się ogrodnik?

Bo dobry Bóg już zrobił co mógł, teraz trzeba zawołać fachowca. I z tym bardzo często jest problem. Wielu budujących dom przekonało się, że ekipy budowlane tworzą fachowcy wielu dziedzin, jednak najmniej wśród nich absolwentów szkoły budowlanej. Ktoś gdzieś nauczył się fachu samodzielnie lub pod okiem innego domorosłego “majstra”… Wszystko jest w miarę dobrze, jeśli obaj mieli tzw. dryg do zawodu. Kto to potwierdzi? Powiadają, że uczyć się należy na studiach a nie na błędach. Interesujesz się roślinami? Lubisz pracę w ogrodzie? Chcesz zdobyć zawód ogrodnika? Nie trzeba studiów, wystarcza porządna szkoła branżowa. Czy się zajmuje ogrodnik lub technik ogrodnik? Gdzie tego fachu można się nauczyć?

Ja roboty nie szukam…

Zapotrzebowanie na rozmaite fachowe usługi nie maleje. Poszukiwani są wykwalifikowani nie tylko murarze, dekarze, malarze czy spawacze, ale też i ogrodnicy. Fachowców poszukują i pracodawcy, i usługobiorcy. Takimi na pewno są absolwenci szkól branżowych. Pseudo fachowcy, którzy „roboty nie szukają”, korzystając z budowlanego boomu, w końcu zaczną jej szukać. Czy chcemy, aby tynki czy gładzie wykonywał… magister politologii czy absolwent akademii wychowania fizycznego? Zakładaniem ogrodów czy szkółek roślin też powinni zajmować się fachowcy.

Absolwenci szkół zawodowych z konkretnym fachem w ręku pracę zawsze znajdą. Co ambitniejsi mogą poszerzać swoją wiedzę kształcąc się dalej. Rynek pracy wchłonie każdego wykształconego w konkretnym zawodzie, w tym także w zawodzie ogrodnika. Dla wielu młodych ludzi wybór zawodu ogrodnika może okazać się gwarantem satysfakcjonującej kariery zawodowej oraz sukcesów we własnym biznesie.

ogrodnik

REKLAMA

Ogrodnik z zamiłowania i wykształcenia

Do wykonywania każdego zawodu trzeba mieć tzw. smykałkę. Powiadają jednak, że pracę, która sprawia przyjemność, nie można za taką uznać. Żarty na bok. Nauka w zawodzie ogrodnika nie sprowadza się do nauki kopania dołków czy posługiwania się licznymi narzędziami ogrodniczymi. Praca ogrodnika jest niewątpliwie zajęciem wymagającym dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Ogrodnik wykonuje swój zawód w różnych warunkach pogodowych. Niemniej ogrodnik musi wykazać się także gruntowną wiedzą na temat roślin i ich uprawy. Nie jest to wiedza jedyna. Trzeba mieć także zamiłowanie do biologii i chemii.

Specyfika każdego zawodu wymaga ukierunkowania procesu nauczania. Liczne prywatne szkoły branżowe są tego przykładem. W szkolnictwie zawodowym taki sam nacisk kładzie się na teorię, jak i na praktykę. Nauka zawodu ogrodnika odbywa się w systemie dualnym, czyli w szkole oraz na licznych praktykach w zakładach pracy. Zdobywana na zajęciach lekcyjnych wiedza teoretyczna niezbędna w zawodzie ogrodnika, sprawdzana i utrwalana jest w praktyce. Absolwent szkoły zawodowej może kontynuować naukę w szkole średniej, ale już teraz uzyskał miano profesjonalisty.

technik ogrodnik

Zawód ogrodnika – edukacja i praktyki

Technik ogrodnik to fachowiec, który posiadł wiedzę na temat zakładania i prowadzenia upraw ogrodniczych, w tym prowadzenia produkcji sadowniczej, warzywniczej oraz roślin ozdobnych. Jego wiedza obejmuje zagadnienia dotyczące środków technicznych stosowanych w uprawie roślin zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Nie jest mu obce projektowanie, urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni. Jest przygotowany do obsługi pojazdów, maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w ogrodnictwie. To także wrażliwy na piękno przyrody esteta.

Do wykonywania zawodu przyszły technik ogrodnik przygotowywany jest na zajęciach w szkole oraz w trakcie licznych praktyk zawodowych. Realizowane one są nie tylko w centrach ogrodniczych, ale także w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, urządzaniem i pielęgnacją ogrodów czy zieleni miejskiej. Przykładem może być szkoła branżowa CosinusYoung, która zapewnia optymalne przygotowanie zawodowe do wykonywania obowiązków w nowoczesnych gospodarstwach ogrodniczo-szkółkarskich, sadowniczych czy uprawnych.

zawód ogrodnika

Zawód ogrodnika – zatrudnienie

Ogrodnik to zawód dla ludzi z pasją. Ogromne możliwości na rynku pracy sprawiają, że absolwenci szkoły zawodowej pracę znajdują natychmiast. Szeroki zakres uzyskanych kompetencji otwiera drzwi nie tylko do różnych wariantów ścieżki kariery zawodowej, ale także daje szansę pozyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dalsze losy absolwenta szkoły branżowej pierwszego czy drugiego stopnia zależą jedynie od jego pomysłowości i zaangażowania.

Uzyskując zawód ogrodnika w szkole branżowej CosinusYoung młody adept sztuki ogrodniczej zyskuje przepustkę do bardzo ciekawego zawodu w branży, której popularność od dekad nie maleje. Ukończenie szkoły i uzyskanie tytułu zawodowego daje możliwość rozszerzenia wykształcenia o tytuł technika w szkole branżowej II-go stopnia. W obu przypadkach uzyskane wykształcenie jest uznawane w całej Unii Europejskiej.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 − siedem =